Lekcja historii dla dzieci z domów dziecka

24 maja 2012 roku dzieci z trzech warszawskich domów dziecka zwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki była nasza stypendystka i wolontariuszka Inkubatora Miłosierdzia oraz Muzeum – Maria Zima.

Dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników Muzeum dzieci oraz ich wychowawcy mogli poznać historię powstania warszawskiego, zwiedzając niesamowitą ekspozycję pełną multimedialnych efektów, przybliżających atmosferę tamtych bohaterskich dni, i słuchając wspaniałych opowieści pani przewodnik Małgorzaty Buczek.

W sali Małego Powstańca na najmłodszych zwiedzających czekało multum ciekawostek. Troskliwi pracownicy i wolontariusze sekcji dydaktycznej zapewnili im takie atrakcje, jak na przykład wspólne rysowania bombowca „Liberatora” (którego replikę miała okazję zobaczyć grupa starszych dzieci, zwiedzając ekspozycję). To, co szczególnie spodobało się chłopcom, to propozycja wykonania z tektury wozu bojowego na podobieństwo powstańczego „Kubusia”. Dzieci miały także możliwość zabawy replikami zabawek powstańczych. Zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom frajdę sprawiła zabawa na koniach na biegunach.

Marysię dzielnie wspierała Dominika Turowicz, pomagając w opiece nad dziećmi w trakcie zwiedzania.

Na koniec wszyscy otrzymali naklejki ze znakiem Polski Walczącej i zostali uwiecznieni na pamiątkowej fotografii przy replice „Kubusia”, stojącej na dziedzińcu Muzeum.

Wszystkim bardzo podobało się to, że mogli zwiedzić ciekawie zaprojektowaną ekspozycję Muzeum i poznać historię jednego z najważniejszych zrywów wolnościowych w historii Polski.

Dodano: