Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Zapowiedzi wydarzeń – kwiecień

Zapowiedzi wydarzeń – kwiecień 2022

W kwietniu kontynuujemy wydarzenia Festiwalu Nowe Epifanie – na deskach warszawskich teatrów do obejrzenia aż cztery premiery spektakli skoncentrowane wokół tematu przewodniego „Jezus”. Ale przygotowaliśmy także inne, bardzo różnorodne działania naukowe i kulturalne. Zachęcamy do zaplanowania sobie tego czasu i zaglądanie do naszego nowego, wygodniejszego kalendarza – z prawej krawędzi strony.

W związku z rocznicą śmierci Karola Wojtyły 2 kwietnia zapraszamy odbiorców naszych działań do refleksji na temat śmierci i żałoby w aktualnych kontekstach: pandemii oraz wojny na Ukrainie. Z tej okazji przygotowaliśmy filmy i podcasty, w których tematykę odchodzenia przybliżą nam antropologowie, duchowni i terapeuci. Szczegółowy harmonogram publikacji – już niebawem.

Z rocznicą zbiega się także wydanie trzeciego tomu Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Dramatów i Szkiców. Pierwsze na świecie całościowe badania i krytyczna analiza tych tekstów to wynik wieloletniej pracy zespołu naukowego pod kierunkiem prof. dr hab. Jacka Popiela z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ostatnim tomie znalazły się – oprócz znanych powszechnie dramatów – niepublikowane wcześniej: „Obraz sceniczny pt. «Chrystus Król»”, „Medytacja o sakramencie chrztu”, „Ten, który szuka nas wszystkich”. Książka trafi do księgarń na przełomie marca i kwietnia.

9 kwietnia pod hasłem „Musicie od siebie wymagać” odbędzie się drugi zjazd w ramach treningu przywództwa integralnego.

27 kwietnia debatą zatytułowaną „ZA, A NAWET PRZECIW” na Zamku Królewskim inaugurujemy nowy projekt „Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem” (więcej informacji już wkrótce). Zapraszamy przedstawicieli życia publicznego, środowisk akademickich, działaczy społecznych, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych współczesnym rozumieniem patriotyzmu do dyskusji na temat stosunku Polaków do władzy – w historii i dzisiaj.

Przypominamy także, że do 10 kwietnia na trzech warszawskich scenach teatralnych wystawiane są wciąż spektakle 13. Interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Bilety są jeszcze dostępne przez stronę Festiwalu.

1, 2, 3 kwietnia, „Umiłowane”, reż. Michał Zdunik, Teatr Rampa, spektakl

7, 8 kwietnia, „Pasolini. Sny przed końcem”, reż. Judyta Berłowska, Komuna Warszawa/Szkoła, spektakl

9, 10 kwietnia, „W siebie wstąpienie”, reż. Marta Streker, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, spektakl

10 kwietnia, „jezus”, reż. Jan Kanty Zienko, Olga Ciężkowska, Komuna Warszawa/Szkoła, spektakl

 

Opublikowano 15.03.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online