Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kuźnia 2011 – „Obudź w sobie artystę”

Nie wszyscy są powołani, aby być artystami w ścisłym sensie tego słowa. Jednak według Księgi Rodzaju, zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.

Jan Paweł II, List do artystów, Watykan 4 kwietnia 1999

W tym roku Kuźnia Cię zaskoczy, bo zamieni się miejsce twórczej pracy! Zapraszamy Licealistów, otrzymujący stypendium m.st. Warszawy, na comiesięczne spotkania warsztatowe, których tematy będą dotyczyć dwóch zagadnień: osoby i czynu. A wszystko w twórczej oprawie!

Osoba

Tworząc dzieło, artysta wyraża samego siebie do tego stopnia, że jego twórczość stanowi szczególne odzwierciedlenie jego istoty – tego kim jest i jaki jest.

Jan Paweł II, List do artystów, Watykan 4 kwietnia 1999

Kim jest osoba?

Jak i przez co możemy definiować człowieka?

Kim jestem „ja”? co składa się na moją tożsamość?

Czyn

Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób „twórcą siebie samego”.

Jan Paweł II, 10 września 1993–Tallin

Czym jest czyn? i czy istnieje osoba bez czynu?

Jak realizować własną osobę w działaniu?

Jak odnaleźć swoją własną drogę działania?

Twórczość

Twórca natomiast wykorzystuje coś, co już istnieje i czemu on nadaje formę i znaczenie.

Jan Paweł II, List do artystów, Watykan 4 kwietnia 1999

W jaki sposób można kształtować cechy swojego charakteru, marzenia, powołanie?

Literatura? Film? Teatr? Muzyka? Fotografia? Taniec? Nauka? (to też twórczość!) …?

Wszystko, co istnieje, może być materią twórczości, to Ty decydujesz w jakiej formie chcesz realizować się jako Artysta swojego Życia!

Liczymy na Twoją inicjatywę!

„Papież – Artysta”

A w tym wszystkim towarzyszyć nam będzie Jan Paweł II! Poznamy bliżej jego nauczanie dotyczące roli osoby i czynu, poznamy jego twórczość i podejście do sztuki, i wreszcie poznamy Papieża jako człowieka takiego jak każdy z nas, by mieć szansę osobiście przekonać się, że warto ustanowić go autorytetem w „arcydziele własnego życia”.

Kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz, niezależnie od tego, jakie są Twoje talenty i preferencje… obudź w sobie Artystę i wykuj swoje człowieczeństwo z Janem Pawłem II w Kuźni 2011!

Pierwsze spotkanie już 9 października 2010r.!

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.
Rekrutacja
Dołącz do naszego zespołu!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.