Wydarzenia kulturalne

Wystawa “Karol Wojtyła. Narodziny”

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Więcej

Dzieła literackie i teatralne, tom II, Poezje dojrzałe (1946-2003)

Literatura i teatr to dziedziny twórczości bliskie Karolowi Wojtyle od czasów nauki w wadowickim gimnazjum. Przygotowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II zbiór zawierający wiele osobistych tekstów to swego rodzaju literacki dziennik, który daje czytelnikom poczucie prywatnego spotkania z autorem oraz tworzy okazję do prześledzenia jego drogi twórczej na przestrzeni ponad 50 lat. Tom obejmuje utwory poetyckie napisane w latach 1946 – 2003, w tym te najsłynniejsze: „Tryptyk rzymski”, „Brat naszego Boga” czy „Pieśń o blasku wody”. Antologia obejmuje także teksty nieznane dotąd czytelnikom i do tej pory niepublikowane. Prezentowane utwory obrazują dynamikę rozwoju poetyckiego talentu Karola Wojtyły, ale także ujawniają personalistyczny aspekt jego myślenia, widoczny w rozważaniach o miejscu człowieka w świecie i sensie jego życia. Wydanie tomu jest zaplanowane na kwiecień 2020 r.

Prawykonanie utworu Paula Mealora, 10 maja

Dla uczczenia jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Centrum Myśli Jana Pawła II zamówiło wyjątkową kompozycję u jednego z najbardziej cenionych, światowych kompozytorów chóralnych – prof. Paula Mealora. Utwór w całości oparty jest na słowach Jana Pawła II podkreślających znaczenie pokoju na świecie. Prawykonanie odbędzie się podczas koncertu papieskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w ramach cyklu „Interpretacje muzyki chóralnej”. W trakcie koncertu zabrzmią także dzieła sakralne twórców polskich, m.in. utwory nagrodzone w pierwszej edycji Konkursu Kompozytorskiego JP2 zorganizowanego przez Centrum. Wykonawcą koncertu będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula.

Na koncert obowiązują bezpłatne karty wstępu.

Bilety są do nabycia od poniedziałku do środy oraz w piątki w godz. 16:00–19:00, a także w niedzielę, na pół godziny przed koncertem w kasie biletowej w holu głównym uczelni.

tel. (22) 278 92 75, e-mail: poczta@efryderyk.pl

Wykłady na Zamku Królewskim w ramach wystawy „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II” (20 maja – 16 sierpnia)

Przygotowana przez Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II wystawa zaprosi do towarzyszenia Karolowi Wojtyle w drodze do jego powołania kapłańskiego, posługi biskupiej, wstąpienia na tron papieski oraz przypomni papieskie nauczanie podczas ośmiu pielgrzymek do Polski. Na wystawie zostaną zaprezentowane dary papieskie i inne obiekty sztuki znajdujące się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, obiekty z kolekcji prywatnych oraz artefakty ze zbiorów innych muzeów. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmą wysokiej klasy dzieła sztuki z Muzeów Watykańskich, w tym słynne, renesansowe arcydzieło – Madonna z Dzieciątkiem autorstwa Fra Angelico oraz archiwalia związane z Karolem Wojtyłą, przechowywane dotąd w instytucjach rzymskich. Wystawę zilustrują muzycznie fragmenty dedykowanych papieżowi utworów, skomponowanych przez znakomitych polskich kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Dodano: