Książka nie do czytania

KSIĄŻKA NIE DO CZYTANIA
Magdalena Cicha


 

G. Reale, A. Scola, Dialog o wartości człowieka,
Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2009, ss. 188.

Żyjemy w zagonionym świecie, nasza codzienność naznaczona jest pośpiechem, przemieszczamy się z miejsca na miejsce w szybkim tempie, dysponujemy rozmaitymi możliwościami błyskawicznego przekazywania informacji, z kilkoma telefonami komórkowymi w torbie i bezprzewodowym internetem w przenośnym komputerze zawsze jesteśmy na bieżąco i w kontakcie, wiecznie mamy coś do załatwienia i z niczym się nie wyrabiamy – takie czasy… A jednak – gdzieś między jednym spotkaniem a drugim, wieczorem w domowym zaciszu albo nawet pośród ulicznego gwaru czy ożywionej dyskusji w firmie – odzywają się w nas pytania o rzeczy najważniejsze, o sens i cel tego wszystkiego, o naszą (i naszego życia) wartość. Pytania, których nie sposób zbyć. I chciałoby się wtedy porozmawiać z kimś, kto potrafi jeśli nawet nie udzielić odpowiedzi, to przynajmniej wskazać kierunek.

A gdyby tak, zamiast przeszukiwać notesy teleadresowe w poszukiwaniu odpowiedniej osoby, sięgnąć po właściwą książkę? Nie, nie po to, aby ją po prostu przeczytać, ale by wziąć udział w rozmowie właśnie, posłuchać i poszukać własnych odpowiedzi. Taką książką-rozmową jest Dialog o wartości człowieka wydany przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dwie wybitne postaci – Giovanni Reale (profesor historii filozofii starożytnej, przyjaciel Jana Pawła II) i Angelo Scola (kardynał, patriarcha Wenecji, doktor filozofii i teologii) – podejmują w niej frapującą wymianę myśli. Zastanawiają się, czy w postmodernistycznej rzeczywistości da się obronić wartość osoby (osoby, nie oderwanego od wspólnoty indywiduum!); czym jest prawdziwa wolność i czym się ona różni od samowoli; dlaczego człowiek, choć tak bardzo pragnie, nie potrafi kochać; czy przesłanie chrześcijańskie może być odpowiedzią na niepokoje współczesności, czy ludzie potrzebują Boga i czy Bóg potrzebuje ludzi. Pojawiają się tu ponadto takie zagadnienia, jak ateizm, nihilizm, relatywizm, demokracja, wielokuturowość, cierpienie i śmierć, miłość i piękno.

Wielkie trudne tematy? Z pewnością. Stąd rozważa się je w szerokich kontekstach, głównie filozoficznych, ale także z odwołaniem się do nauczania papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI – i II Soboru Watykańskiego. A jednak dyskutanci wykazują ogromne wyczulenie na konkret codzienności, pozostają wrażliwi na ludzkie doświadczenie, zawsze są blisko człowieka. I nie roszczą sobie prawa do nieomylności. Czasem dosadnie, a zawsze przystępnie raczej zastanawiają się czy proponują, niż oferują precyzyjne definicje i ostateczne rozwiązania. Zdarza się, że ich punkty widzenia się różnią: jeden spogląda na rzeczywistość z perspektywy filozofa, drugi – duszpasterza. A może jedynie się uzupełniają, ubogacają? Tak czy inaczej, wyczuwa się ogromny wzajemny szacunek rozmówców, którzy razem – niczego nie przesądzając, choć przecież jasno wskazując fundament, na którym należy się oprzeć w poszukiwaniu odpowiedzi na niełatwe pytania – zdają się robić miejsce czytelnikowi. Każdy rozdział (jego tytuł sygnalizuje, jaka kwestia będzie podejmowana) rozpoczyna się od motta, potem następuje wypowiedź Realego, po niej – wypowiedź Scoli, a po nich… czas na refleksję czytelnika, jego zgodę, dopowiedzenie, a może nawet sprzeciw? W każdym razie na osobisty udział. Spokojny ton, prostota, tematy – owszem – wielkie, ale przecież bliskie i ukazane przez przykłady z życia wzięte wciągają, zachęcają, zapraszają do… no właśnie… nie do czytania, ale do podjęcia dialogu. Ten zaś – jak pisze Armando Torno (autor wstępu i opracowania wypowiedzi Realego i Scoli) – „doprowadza do Chrystusa, który poza wszelką filozofią wyjaśnia, kim jest człowiek i jak może on zrozumieć samego siebie. […] Słuchając tych dwóch rozmówców, spostrzegamy – taki efekt wywrze na czytelniku lektura książki – że powoli otwierają się przestrzenie, dzięki którym nasze horyzonty się poszerzają i przenika je zmysł krytyczny”. Bo „krótko mówiąc, bardziej potrzebujemy idei, które by nam pomogły żyć, aniżeli elegancji, która wzbudzałaby podziw”.

 

Autorka jest redaktorem, kierownikiem w Dziale Wydawniczym Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

 

 

 


Opublikowano 27.04.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.