Konkurs został ogłoszony 1 kwietnia 2006 r., w dniu inauguracji działalności Centrum. Jego idea zrodziła się z przekonania o potrzebie podjęcia myśli Jana Pawła II także w sferze działań artystycznych. Poznanie, zgłębienie, popularyzacja i wreszcie twórcze rozwinięcie tej spuścizny to główne cele działalności Centrum Myśli Jana Pawła II.
Chcieliśmy zainspirować ludzi pióra do wypowiedzenia się na temat pontyfikatu Papieża-Polaka. Do odpowiedzi na pytania, co znaczył dla Polski, świata, dla pojedynczych ludzi, czy widzimy i jak oceniamy zmiany, które zainicjował w sferze religijnej, obyczajowej, społecznej. Wreszcie, jak patrzą na postać Wielkiego Papieża ludzie kultury.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem: do części otwartej zgłoszono 50 prac z całego kraju oraz zagranicy. Konkurs miał również część zamkniętą; nowością było zaproszenie do rywalizacji nie tylko dramatopisarzy (jak Maciej Kowalewski, Ewa Lachnit, Michał Walczak, Szymon Wróblewski, Arkadiusz Rogoziński), ale również poetów i prozaików (Tadeusz Dąbrowski, Paweł Kozioł, Daniel Odija, Michał Olszewski, Wojciech Wencel), dla których udział w naszym konkursie był dramatopisarskim debiutem.
Honorowy patronat nad projektem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: TVP Kultura, miesięcznik Teatr, portal e-teatr.pl, Program Drugi Polskiego Radia