Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Konkurs kompozytorski na utwór do słów Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II ogłasza konkurs dla kompozytorów na utwór chóralny a cappella do wybranych słów Papieża-Polaka. To inicjatywa, która ma zachęcić  środowisko muzyków do szukania inspiracji w nauczaniu Jana Pawła II.

– Chcemy zaprosić młodych twórców, by kontynuowali tradycję zapoczątkowaną przez wybitnych kompozytorów, takich jak Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, czy Wojciech Kilar, którzy w swoich dziełach inspirowali się nauczaniem Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że konkurs będzie okazją, by młodzi twórcy lepiej poznali dziedzictwo Papieża-Polaka – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Hasło pierwszej edycji konkursu brzmi „Jan Paweł II – syn polskiej ziemi” i nawiązuje do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Wyboru najlepszych kompozycji dokona Jury, w skład którego weszli polscy kompozytorzy i chórmistrzowie – Paweł Łukaszewski, Agnieszka Franków-Żelazny, Miłosz Bembinow, Bartosz Michałowski i Szymon Godziemba-Trytek. Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe, a wskazane przez Jury utwory zostaną wydane drukiem we współpracy z wydawnictwem Chopin University Press. Nagrodzone kompozycje będzie można usłyszeć podczas koncertu galowego wieńczącego tę edycję konkursu. Prawykonań utworów dokona Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula.

– Pragniemy, aby nauczanie Jana Pawła II zyskało piękną muzyczną formę i inspirowało kolejne pokolenia. Jestem przekonany, że w obliczu setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły nowe kompozycje wydane drukiem staną się atrakcyjną propozycją repertuarową dla wielu zespołów chóralnych w Polsce i za granicą  – mówi Jan Krutul, dyrektor konkursu.

Regulamin konkursu oraz teksty Jana Pawła II znajdują się na stronie konkursu www.kompozytorzyjp2.pl. Tam można także zgłosić wybrany przez siebie fragment. Prace konkursowe – kompozycje na chór mieszany a cappella – można nadsyłać do 10 marca, a zwycięskie utwory usłyszymy już w maju.

Opublikowano 10.04.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online