Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Konkurs kompozytorski na utwór do słów Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II ogłasza konkurs dla kompozytorów na utwór chóralny a cappella do wybranych słów Papieża-Polaka. To inicjatywa, która ma zachęcić  środowisko muzyków do szukania inspiracji w nauczaniu Jana Pawła II.

– Chcemy zaprosić młodych twórców, by kontynuowali tradycję zapoczątkowaną przez wybitnych kompozytorów, takich jak Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, czy Wojciech Kilar, którzy w swoich dziełach inspirowali się nauczaniem Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że konkurs będzie okazją, by młodzi twórcy lepiej poznali dziedzictwo Papieża-Polaka – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Hasło pierwszej edycji konkursu brzmi „Jan Paweł II – syn polskiej ziemi” i nawiązuje do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Wyboru najlepszych kompozycji dokona Jury, w skład którego weszli polscy kompozytorzy i chórmistrzowie – Paweł Łukaszewski, Agnieszka Franków-Żelazny, Miłosz Bembinow, Bartosz Michałowski i Szymon Godziemba-Trytek. Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe, a wskazane przez Jury utwory zostaną wydane drukiem we współpracy z wydawnictwem Chopin University Press. Nagrodzone kompozycje będzie można usłyszeć podczas koncertu galowego wieńczącego tę edycję konkursu. Prawykonań utworów dokona Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula.

– Pragniemy, aby nauczanie Jana Pawła II zyskało piękną muzyczną formę i inspirowało kolejne pokolenia. Jestem przekonany, że w obliczu setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły nowe kompozycje wydane drukiem staną się atrakcyjną propozycją repertuarową dla wielu zespołów chóralnych w Polsce i za granicą  – mówi Jan Krutul, dyrektor konkursu.

Regulamin konkursu oraz teksty Jana Pawła II znajdują się na stronie konkursu www.kompozytorzyjp2.pl. Tam można także zgłosić wybrany przez siebie fragment. Prace konkursowe – kompozycje na chór mieszany a cappella – można nadsyłać do 10 marca, a zwycięskie utwory usłyszymy już w maju.

Opublikowano 10.04.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.