Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Konkurs kompozytorski im. Jana Pawła II

 

Droga (…) jaką wskazywał Chrystus, do tego prowadziła: ażeby „bardziej być”! Zawsze do tego prowadzą wskazania Ewangelii. W każdym bez wyjątku zawodzie czy powołaniu — wezwanie Chrystusa do tego prowadzi.Wasze powołania i zawody są różne. Musicie dobrze rozważyć, w jakim stosunku — na każdej z tych dróg — pozostaje „bardziej być” do „więcej mieć”. Ale nigdy samo „więcej mieć” nie może zwyciężyć. Bo wtedy człowiek może przegrać rzecz najcenniejszą: swoje człowieczeństwo, swoje sumienie, swoją godność. To wszystko, co stanowi też perspektywę „życia wiecznego”.


 

Homilia w czasie liturgii słowa skierowana do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte
Gdańsk, 12 czerwca 1987

 

 

31 marca 2007 Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie ogłosiło
I Konkurs Kompozytorski im. Jana Pawła II

 

Przedmiot konkursu:
Przedmiotem konkursu jest niewykonywany wcześniej utwór na chór a cappella (I kategoria) lub na orkiestrę, chór lub/i solistów (II kategoria), napisany do słów Jana Pawła II lub do innych, niepublikowanych wcześniej tekstów nawiązujących do nauczania Ojca Świętego. Teksty powinny być związane z tematem konkursu – „Bardziej Być”.

 

Idea konkursu:
Organizując konkurs kompozytorski pragniemy sprowokować młodych kompozytorów do refleksji nad stosunkiem ich własnej twórczości do świata wartości humanistycznych, których orędownikiem był Jan Paweł II. Pragniemy nakłonić ich do zmierzenia się z tymi wartościami, twórczego ich rozwinięcia, odpowiedzialnego przełożenia na język muzycznych barw i kształtów tak, aby wspomóc intuicję człowieka, który będzie ich odbiorcą.

 

Ideą konkursu jest nie tylko wybranie najlepszych utworów, ale również dotarcie z nimi do jak najszerszego grona odbiorców. Nagrodzone utwory wykonane będą wielokrotnie podczas cyklu koncertów poświęconych pamięci Jana Pawła II w trzecią rocznicę śmierci. Koncerty będą miały charakter multimedialny – muzyce towarzyszyć będą projekcje video (animacja, choreografia, fotografia, malarstwo) i oprawa świetlna nadając muzyce dodatkowy wymiar.

 

Termin nadsyłania partytur:
30 września 2007r. (decyduje data stempla pocztowego).

 

Pula nagród:

25 000zł.


Jury:
Edward Pałłasz (przewodniczący)
Marek Jasiński
Bogdan Gola
Paweł Łukaszewski
o. Bernard Sawicki OSB
Miłosz Bembinow

Teksty użyte w utworach

W przypadku wykorzystania tekstów Jana Pawła II niezbędne jest uzyskanie zgody na ich użycie w utworze ze strony właściwej instytucji (np. Wydawnictwo Św. Stanisława w Krakowie, Wydawnictwo Znak).

W przypadku, gdyby kompozytor decydował się na napisanie muzyki do tekstu innego autora, niż Jan Paweł II i miał trudności ze znalezieniem właściwej osoby gotowej taki tekst napisać, organizatorzy konkursu deklarują pomoc w nawiązaniu takiego kontaktu.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.