Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Koniec obchodów 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyły 2 kwietnia obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Jestem z Wami”. Już od 27 marca warszawiacy uczestniczyli w koncertach i dyskusjach zorganizowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II.


W uroczystych obchodach 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i Episkopatu Polski, m.in. prezydent RP Lech Kaczyński, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prymas senior kard. Józef Glemp, a także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który 2 kwietnia przewodniczył Centralnej Drodze Krzyżowej.

Droga ruszyła spod kościoła św. Anny w Warszawie i około 21.00 pojawiła się na placu Piłsudskiego. Wcześniej, od 16.00, przez cztery godziny wyświetlano na placu na dwóch telebimach materiały filmowe i archiwalia dotyczące pontyfikatu, osoby i nauczania Jana Pawła II. Od 16.00 płonął też pod zdjęciem Papieża Polaka znicz, wokół którego warszawiacy ustawiali wiele innych, mniejszych, upamiętniając w ten sposób rocznicę śmierci Ojca Świętego. W tym samym czasie na placu odbywała się kwesta na rzecz Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”.

Około 21.20 rozpoczęła się inscenizacja Męki Pańskiej. Aktorzy, za wyjątkiem Jerzego Łukasiewicza, nie wypowiadali żadnych kwestii, a w trakcie Pasji można było usłyszeć Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Punktualnie o 21.37 zagrano „Ciszę”, upamiętniając 5. rocznicę śmierci Papieża. Następnie Droga Krzyżowa poszła dalej pod kościół św. Anny, gdzie rozpoczęła się adoracja krzyża, który towarzyszył Ojcu Świętemu podczas jego ostatniej drogi krzyżowej w Rzymie w 2005 roku. Na placu Piłsudskiego w trakcie inscenizacji pojawiło się około 5 tys. warszawiaków.

Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyły 2 kwietnia obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Już od 27 marca warszawiacy uczestniczyli w koncertach i dyskusjach. Do końca kwietnia można jeszcze w Warszawie oglądać kampanię społeczną „Jestem z Wami”, która otwiera całoroczne przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II. Na billboardach, przy parafiach, na stacjach metra, w komunikacji miejskiej wywieszono plakaty. Przedstawiają one kalendarz z datą 2 kwietnia, klasyczny zdzierak, na którym widnieje odręczny napis: „Jestem z Wami”.

Zapraszamy również na stronę Sfera Wolności, która ruszyła 30 marca w ramach obchodów, a w przyszłości ma się stać dużym portalem papieskim. Dzisiaj na Sferze Wolności znajdują się przede wszystkim produkcje Centrum Myśli Jana Pawła II, m.in. cykl audycji „W kuchni”, filmy przygotowane na Wielki Tydzień, cykl „Człowiek w Centrum”, a także videoblog i fotocast.

Serdecznie dziękujemy partnerom, patronom medialnym, mecenasom, wolontariuszom i wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację obchodów 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Wasza inicjatywa i pomoc świadczy o tym, że przesłanie Papieża Polaka nie jest wyłącznie wspomnieniem Wielkiej Osoby, ale rzeczywistością, którą Jan Paweł II zostawił po sobie.

foto: Krzysztof Kuczyk
 

Opublikowano 04.04.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online