Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Konferencja prasowa Festiwalu Nowe Epifanie

W Warszawie po raz jedenasty odbędzie się interdyscyplinarny Festiwal Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Festiwal, odbywający się pod hasłem „Nie dotykaj mnie” rozpocznie się 26 lutego i potrwa czterdzieści dni, do 5 kwietnia. W programie tegorocznej edycji: sześć premier teatralnych, spektakle gościnne, tygodniowy cykl koncertów muzyki dawnej, projekcje filmów, warsztaty i wydarzenia kulinarne.

Maria Magdalena to postać, wokół której koncentruje się program 11. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Z kanonicznych ewangelii nie dowiadujemy się o niej zbyt wiele. Informacje tam zawarte pojawiają się głównie w formie wzmianek. Zostawiają pole do spekulacji, ale i przestrzeń do artystycznych wyobrażeń. Wiemy jednak, że Maria z Magdali była tą, która spotkała Chrystusa po zmartwychwstaniu i jako pierwsza przekazała ten fakt mężczyznom, apostołom. W czasach Jezusa świadectwo przekazywane przez kobietę nie miało wielkiej wagi. Ale dla Jezusa widocznie nie stanowiło to problemu. Właśnie Marię Magdalenę uczynił tą, która miała wytłumaczyć mężczyznom, co się wydarzyło.

Główne hasło Festiwalu tworzą słowa „Nie dotykaj mnie”, które Jezus skierował do Marii Magdaleny, i które w Wulgacie, łacińskim przekładzie Pisma Świętego, św. Hieronim przetłumaczył jako „noli me tangere” (J20, 17).

Przed nami 40 dni i 40 wydarzeń 11. edycji Festiwalu. Okazja, aby dać się dotknąć, zatrzymać i objąć kobiecie przez wieki nazywanej Apostołką Apostołów.

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła IIOd lat odnawiamy dialog między twórcami a religią w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Sięgamy po coraz nowsze, czasem nieoczywiste formy współpracy, ponieważ chcemy inspirować twórców do poruszania interesujących nas tematów. Jedną z takich form jest Laboratorium Nowych Epifanii. Już drugi raz zaprosiliśmy artystów do projektu, w którym mogą swobodnie eksperymentować i mierzyć się z podejmowaną tematyką. Efekty w formie spektakli młodych reżyserów tworzą program 11. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Do uczestnictwa w nim zapraszamy ludzi o różnych wrażliwościach i światopoglądach wierząc, że w świecie targanym konfliktami jest przestrzeń dla wspólnoty. Dla Centrum Myśli Jana Pawła II tą przestrzenią jest sztuka.

Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu – Teatralny program Festiwalu złożony jest w tym roku z samych premier. Otworzy go spektakl pt. „Maria Magdalena. Wykład o grzechu” w reż. Katarzyny Minkowskiej w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W swoim przedstawieniu Minkowska przyglądać się będzie biblijnym kobietom: Ewie, Żonie Lota, Zuzannie, Żonie Lewity z Efraima oraz Dalili, by zadać pytanie o ich związek z siedmioma demonami, od których Marię Magdalenę uwolnił Chrystus. Rok temu w swoim „Judaszu” Minkowska udowodniła, że historie biblijne potrafi pokazać w sposób nowoczesny i przejmujący. Czy i tym razem będzie podobnie? Ponadto w programie teatralnym Festiwalu pokazane zostaną spektakle: „Jezioro” Darii Kopiec, „Zwiastowania” Karoliny Szczypek, „Boża krówka” Sławomira Narlocha i „Wzór na pole trójkąta” Jana Hussakowskiego. Te cztery spektakle to efekt Laboratorium Nowych Epifanii pt. „Kto jest bez winy?”, które Centrum Myśli Jana Pawła II i Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy zorganizowały latem ubiegłego roku na Mazurach. W warsztatach wzięło udział dziesięć pięcioosobowych kolektywów twórczych, składających się z reżyserów oraz aktorów. Pod kierunkiem zaproszonych ekspertów, uczestnicy przyglądali się postaci Marii Magdaleny oraz kobiecie w kanonicznych tekstach kultury. W ramach improwizacji aktorskich przez ponad tydzień pracowali nad swoimi spektaklami. Część z nich rozwinęło się w pełnowymiarowe przedstawienia, których premiery pokazane zostaną podczas Festiwalu na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego. W tegorocznym programie warto zwrócić uwagę także na spektakl Ordo Virtutum. Kim jesteście? – muzyczne przedstawienie w Teatrze Lalka z udziałem Anny Marii Jopek, które aktualizując średniowieczny moralitet Hildegardy z Bingen, przywołuje temat odwiecznej walki dobra ze złem.

Więcej informacji w biurze prasowym.

Opublikowano 20.02.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.