Pamięć, kultura i religia – tak rzadko spotyka się zestawienie tych trzech sfer. Czy można mówić o przypadku? Centrum Myśli Jana Pawła II pragnie ten impas przełamać. 15 maja 2013 roku odbędzie się konferencja „Pamięć, kultura i religia”, podczas której naukowcy różnych dyscyplin z Niemiec, Anglii, Austrii oraz Polski postarają się przybliżyć, jak we współczesnym świecie pamięć, kultura i religia wzajemnie na siebie oddziaływają i jakie to działanie ma skutki dla świata.
Przed ustąpieniem Benedykt XVI zainicjował „Dziedziniec pogan”. Inicjatywa na całym świecie ma budować pomosty między wierzącymi a niewierzącymi. Co istotne: tam, gdzie „Dziedziniec” doszedł do skutku, tego pomostu szukano dyskutując na temat pamięci, kultury i religii. – Czy religia może istnieć bez kultury? Czy kultura może istnieć bez pamięci? – zastanawia się Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II.
– „Dziedziniec” w Polsce odbędzie się październiku. Konferencja „Pamięć, kultura i religia” można potraktować jako zapowiedź, wstęp do „Dziedzińca”. Już teraz padną bowiem pytania, na które trudno udzielić prostych odpowiedzi. Przede wszystkim pytania o relacje między sacrum a profanum we współczesnym świecie? – rozwija Łukasz Ofiara z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Prelegenci, którzy wystąpią na konferencji, skupią się na relacjach między religią a naukami społecznymi. Religia oddala się dzisiaj od świata nauki, za to nauka nie traktuje religii jako partnera do dyskusji. – Co zrobić, kiedy wiedza i wiara tak się od siebie oddaliły? Patrzeć na to z boku, spokojnie? Przecież nauka nie może całkiem pomijać religii, a religia nie może zapominać, ile dzięki nauce jest w stanie zdziałać – kontynuuje Łuczewski.
„Pamięć, kultura i religia” to druga konferencja, jaką Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje pod hasłem „Perspektywy postsekularne”. Projekt ten odwołuje się do zagadnień ateizmu czy zeświecczenia, które we współczesnym świecie są czasem traktowane jak dogmat. Efekt takiego działania widać doskonale w dyskursie naukowym, całkowicie laickim i czystym od teologicznych spekulacji, lecz coraz mocniej słychać go także w życiu codziennym.
– Stąd wynika napięcie między wiarą a kulturą? Czy kultura naprawdę odcina się od tego, co metafizyczne, a wiara nie szuka sojusznika w działaniach typowych dla kultury współczesnej? – pyta Ofiara.
W trakcie konferencji będzie mowa o kulturze i religii w dobie globalizacji, o roli religii w odniesieniu do tożsamości narodowych, a także o różnicach w teologicznej i świeckiej interpretacji tego, czym jest tradycja. Na konferencji pojawią się wybitni profesorowie – Kieran Flanagan (Uniwersytet w Bristolu), Keith Tester (Uniwersytet w Hull), Wolfgang Palaver (Uniwersytet w Innsbrucku) oraz Siegfried Wiedenhofer (Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem).
Konferencja odbędzie się 15 maja 2013 roku na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11). Start od godz. 9.30. Organizatorzy: Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Partner: Austriackie Forum Kultury. Patroni medialni: KAI, Radio Wnet, Rebelya, Christianitas, Pressje, Czterdzieści i Cztery, Fronda, Foksal Eleven.