Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Konferencja: JAN PAWEŁ II A IDEA SŁOWIAŃSKOŚCI (4-5 grudnia)

Idea słowiańskości w myśli filozoficznej i politycznej Jana Pawła II wymaga interdyscyplinarnego zbadania. Wydaje się, że jej rola nie została dotąd należycie doceniona. Również dziedzictwo debat o miejscu i roli Słowian w kulturze Europy, charakteryzujące ideologów, polityków i działaczy związanych z ideą słowiańskości, jak ważne w formacji intelektualnej Karola Wojtyły oraz w pragmatyce jego pontyfikatu, nie stało się przedmiotem pogłębionej wieloaspektowej refleksji.

Proponujemy zatem spotkanie, które rozpocznie dyskusję o tym aspekcie dorobku Jana Pawła II. Konferencja międzynarodowa odbędzie się w dniach
3-4 grudnia br. na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w sali 316 (Dobra 56/66).

 SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

W konferencji wezmą udział m.in. prof. Slavia Barlieva, prof. Suzana Coha, prof. Natalia Naumow. Tematy poruszane podczas konferencji to:

  • rola idei słowiańskiej w koncepcji politycznego urządzenia Europy Wschodniej i Środkowej
  • interpretacja misji cyrylometodejskiej w pismach Jana Pawła II
  • rekonstrukcje idei dziejów oraz dyskursu historiozoficznego i związanej z tym roli Słowian w historii
  • miejsce polskiej filozofii dziewiętnastowiecznej w formowaniu się myśli politycznej Karola Wojtyły
  • wizja Rosji oraz relacji z prawosławiem w świetle idei słowiańskiej kształtującej się na gruncie tradycji rzymskokatolickiej i w ośrodkach związanych z Kościołem rzymskim
  • pielgrzymki, debaty i inicjatywy podejmowane przez Jana Pawła II w relacji z państwami i wspólnotami słowiańskimi
  • słowiańskość w perspektywie analizy dyskursu i badań językoznawczych

Opublikowano 30.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.