Konferencja: JAN PAWEŁ II A IDEA SŁOWIAŃSKOŚCI (4-5 grudnia)

Idea słowiańskości w myśli filozoficznej i politycznej Jana Pawła II wymaga interdyscyplinarnego zbadania. Wydaje się, że jej rola nie została dotąd należycie doceniona. Również dziedzictwo debat o miejscu i roli Słowian w kulturze Europy, charakteryzujące ideologów, polityków i działaczy związanych z ideą słowiańskości, jak ważne w formacji intelektualnej Karola Wojtyły oraz w pragmatyce jego pontyfikatu, nie stało się przedmiotem pogłębionej wieloaspektowej refleksji.

Proponujemy zatem spotkanie, które rozpocznie dyskusję o tym aspekcie dorobku Jana Pawła II. Konferencja międzynarodowa odbędzie się w dniach
3-4 grudnia br. na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w sali 316 (Dobra 56/66).

 SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

W konferencji wezmą udział m.in. prof. Slavia Barlieva, prof. Suzana Coha, prof. Natalia Naumow. Tematy poruszane podczas konferencji to:

  • rola idei słowiańskiej w koncepcji politycznego urządzenia Europy Wschodniej i Środkowej
  • interpretacja misji cyrylometodejskiej w pismach Jana Pawła II
  • rekonstrukcje idei dziejów oraz dyskursu historiozoficznego i związanej z tym roli Słowian w historii
  • miejsce polskiej filozofii dziewiętnastowiecznej w formowaniu się myśli politycznej Karola Wojtyły
  • wizja Rosji oraz relacji z prawosławiem w świetle idei słowiańskiej kształtującej się na gruncie tradycji rzymskokatolickiej i w ośrodkach związanych z Kościołem rzymskim
  • pielgrzymki, debaty i inicjatywy podejmowane przez Jana Pawła II w relacji z państwami i wspólnotami słowiańskimi
  • słowiańskość w perspektywie analizy dyskursu i badań językoznawczych

Opublikowano 30.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.
Ogłaszamy otwarty nabór tekstów do naszego magazynu „Myśl w Centrum”. Na Wasze teksty czekamy do 15.11.2024 r.
W 51 odcinku podkastu „Słuchając drogi” zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Jarymowiczem, pomysłodawcą i koordynatorem Etnoligi.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.