Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Konferencja: JAN PAWEŁ II A IDEA SŁOWIAŃSKOŚCI (4-5 grudnia)

Idea słowiańskości w myśli filozoficznej i politycznej Jana Pawła II wymaga interdyscyplinarnego zbadania. Wydaje się, że jej rola nie została dotąd należycie doceniona. Również dziedzictwo debat o miejscu i roli Słowian w kulturze Europy, charakteryzujące ideologów, polityków i działaczy związanych z ideą słowiańskości, jak ważne w formacji intelektualnej Karola Wojtyły oraz w pragmatyce jego pontyfikatu, nie stało się przedmiotem pogłębionej wieloaspektowej refleksji.

Proponujemy zatem spotkanie, które rozpocznie dyskusję o tym aspekcie dorobku Jana Pawła II. Konferencja międzynarodowa odbędzie się w dniach
3-4 grudnia br. na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w sali 316 (Dobra 56/66).

 SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

W konferencji wezmą udział m.in. prof. Slavia Barlieva, prof. Suzana Coha, prof. Natalia Naumow. Tematy poruszane podczas konferencji to:

  • rola idei słowiańskiej w koncepcji politycznego urządzenia Europy Wschodniej i Środkowej
  • interpretacja misji cyrylometodejskiej w pismach Jana Pawła II
  • rekonstrukcje idei dziejów oraz dyskursu historiozoficznego i związanej z tym roli Słowian w historii
  • miejsce polskiej filozofii dziewiętnastowiecznej w formowaniu się myśli politycznej Karola Wojtyły
  • wizja Rosji oraz relacji z prawosławiem w świetle idei słowiańskiej kształtującej się na gruncie tradycji rzymskokatolickiej i w ośrodkach związanych z Kościołem rzymskim
  • pielgrzymki, debaty i inicjatywy podejmowane przez Jana Pawła II w relacji z państwami i wspólnotami słowiańskimi
  • słowiańskość w perspektywie analizy dyskursu i badań językoznawczych

Opublikowano 30.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.