Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Koncert Wielkopostny


 

Koncert będzie łączył pozornie odległe języki muzyczne jak symfonika, i formy oratoryjne, muzykę pop, i tradycyjne formy folkloru polskiego. Całość napisana i zaaranżowana specjalnie na okoliczność tej realizacji, posługuje się oryginalnymi tematami melodii tradycyjnych. Na tle monumentalnych aranżacji w wykonaniu 100 osobowej orkiestry symfonicznej, zabrzmią głosy śpiewaków ludowych, solistów muzyki klasycznej i artystów estrady pop. Całości towarzyszyć będą śpiewacze zespoły ludowe, a także połączone chóry i Schola Cantorum Gedanensis.

Ze struktury trzech form (1. Gorzkie Żale, 2.pieśni wielkopostne i pasyjne, 3. misteria ludowe ) stworzone będzie widowisko, które adaptuje wzory Misterium Pasyjnego w kontekst współczesności, tętniącego życiem miasta, wielkomiejskiego pejzażu z pędzącymi samochodami, tramwajami, oświetlonymi wieżowcami.

W strukturze fabularnej opowiedziana zostanie historia Męki Pańskiej, od modlitwy w Ogrojcu po złożenie w Grobie.
Widowisko ustawione będzie na scenie mansjonowej- mającej kilka miejsc akcji, gdzie rozgrywać się będzie symultanicznie.
Formom muzycznym towarzyszyć będą wstawki teatralizowane, sceny pantomimiczne i tzw. żywe obrazy. Całość dodatkowo wzbogacona będzie ikonografią pasyjną, pokazywaną na telebimach (fragmenty filmów dokumentalnych ze sztuką sakralną, obrazy Drogi Krzyżowej, krucyfiksy, rzeźby religijne, malarstwo). Do tej bogatej faktury współczesnej wersji misterium pasyjnego, dodatkowo zainstalujemy duże figury animowane, będące reprodukcjami dawnych rzeźb, nawiązując do średniowiecznej tradycji teatru animacji.

Trwają prace dokumentujące ewentualne miejsca realizacji. Jedną z lokalizacji branych przez nas pod uwagę, jest plac w okolicach Dworca Śródmieście, przy Al. Jerozolimskich. Widowisko poprzez zderzenie realizacji telewizyjnej, pokazującej równocześnie życie wielkiego miasta i misteryjną tradycję chrześcijańską, skłania do wielkopostnej refleksji związanej z najpoważniejszy świętami, z których wyrasta nasza kultura.

 

Opublikowano 14.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.