Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Kolejne spotkanie Kuźni z cyklu „Projekt życie”

11 lutego odbyło się kolejne spotkanie "Kuźni". Podczas sobotnich warsztatów, których tematem była miłość, uczestnicy zapoznali się z podstawami teologii ciała Jana Pawła II.


 

Praktyczny aspekt odrębności i komplementarności płci – ich wyjątkowej roli w kreowaniu życia małżeńskiego oraz rodzinnego – przedstawili nam zaproszeni goście. Agnieszka i Robert – młodzi małżonkowie, rodzice i pedagodzy, wspólnie z uczestnikami warsztatów próbowali odnaleźć i wyjaśnić najważniejsze różnice w budowie ciała, konstrukcji psychicznej oraz postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn. Para podzieliła się własnym doświadczeniem, jak budować szczęśliwy związek z poszanowaniem wzajemnej odrębności. Radzili też, czego należy się wystrzegać, a co koniecznie uwzględnić w kontaktach z drugą płcią.

Kolejnym poruszonym zagadnieniem była rzeczywistość daru z siebie. Najpierw uczestnicy poznali następujące odmiany miłości: eros – miłość cielesną; philia – miłość platoniczną; agape – miłość altruistyczną. Potem próbowali przelać na papier to, co chcieliby ofiarować drugiej osobie w darze miłości, pamiętając przy tym, że darem może być tylko to, co samemu się posiada i czego osobiście się doświadczyło.

W trakcie warsztatów, Kuźniowicze poznają treść Listu do młodych bł. Jana Pawła II, napisanego w 1985 roku z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. W czasie kolejnych spotkań stopniowo dowiadują się jak, zgodnie z myślą Jana Pawła II, powinni kształtować swoje życie, aby nadać mu głębszy sens, uczą się współpracy w grupie oraz poznają metodę działania projektowego, a na podstawie zdobytej wiedzy tworzą „projekt własnego życia”.


Kolejne warsztaty odbędą się już za dwa tygodnie – 25 lutego.


czytaj więcej…

Opublikowano 13.02.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.