Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Kiedy byłem małym chłopcem…”

Czy to, że w szkole podstawowej nie lubiłem uczyć się matematyki i przyjmowałem postawę tumiwisizmu, może mi teraz pomóc w zrozumieniu podopiecznych mających problem np. z koncentracją? Okazuje się, że tak.

W trakcie szkolenia wolontariusze mieli możliwość nie tylko odwołania się do własnych doświadczeń z dzieciństwa i okresu szkolnego, ale także mogli gruntowanie przeanalizować problemy, cechy charakterystyczne, potrzeby i czynniki warunkujące rozwój dzieci oraz młodzieży, począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum na okresie licealnym skończywszy.

fotofoto

 

Wymiana doświadczeń wsparta fachową wiedzą i doświadczeniem psychologów pozwoliła nie tylko spojrzeć na wiele problemów z zupełnie innej perspektywy, lecz również dała początek niezwykle inspirującym do działania koncepcjom: „Gimnazjaliści są jak bardzo żyzna gleba, którą należy umiejętnie uprawiać” oraz „Zmiana ubrania potrafi być olbrzymim wyzwaniem dla niejednego kilkulatka”. Na zakończenie padły propozycje projektów dedykowanych wspomnianym grupom wiekowym, mających na celu zaspokojenie potrzeb istotnych w danym okresie rozwoju.

fotofoto

 

Okazuje się bowiem, że dobry wolontariusz musi mieć coś z artysty malarza. Tylko spoglądając na sytuację podopiecznego całościowo, niczym na obraz, wśród wielu czynników będzie w stanie zobaczyć nie tylko te, które harmonizują kompozycję, ale także te, które ją zaburzają.

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.