Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karol Wojtyła: wiara, rozum, wolność. Wobec wyzwań nowego ateizmu – ks. dr Marek Dobrzeniecki, Dr Franciszek Rakowski

 

ETYKA NAUKI 
Karol Wojtyła: wiara, rozum, wolność. Wobec wyzwań nowego ateizmu

ks. dr Marek Dobrzeniecki, dr Franciszek Rakowski

 

Wiek XXI rozpoczął się od wybuchu religijnego ekstremizmu oraz, w reakcji na ówże, najazdem czterech jeźdźców Apokalipsy (Dawkinsa, Harrisa, Hitchensa i Dennetta) na spokojne dotąd terytoria filozofii zachodniej. Niezależnie od oceny wartości filozofii ww. autorów jedno jest pewne: filozofia religii znów jest w modzie, a Bóg stał się na powrót jedną z najbardziej dyskutowanych Osób współczesności. W arsenale współczesnych ateistów znajdziemy dziś znacznie więcej amunicji niż tylko prosty argument ze zła. Racje obu stron (ateistów i teistów) stały się znacznie bardziej subtelne i wyrafinowane. 

W cyklu niniejszych seminariów chcielibyśmy przyjrzeć się współczesnym debatom filozofii religii i Boga. Główny głos w tej debacie oddamy Janowi Pawłowi II. Chcemy w trakcie seminariów pokazać, co nowatorskiego przynosi jego głos w dyskusji z naturalizmem. Każdy wykład będzie zawierał prelekcję streszczającą obecny stan wiedzy przyrodniczej w obszarze istotnym dla podejmowanego na wykładzie zagadnienia filozoficznego.

By umożliwić aktywny udział w seminarium osobom bez wykształcenia filozoficznego, tematy będą sformułowane w formie pytań rozstrzygnięcia, gdzie odpowiedzi mogą być tylko dwie: tak lub nie. Ufamy, że tak wyostrzone problemy pozwolą na łatwiejsze wyrobienie sobie zdania w prezentowanych kwestiach.

Będziemy więc zastanawiać się nad następującymi kwestiami:

  • Czy Boże skrytość usprawiedliwia bycie ateistą? 
  • Czy tylko jedna religia może być prawdziwa? 
  • Czy nauka dyskredytuje religię? 
  • Czy istnienie Boga najlepiej tłumaczy Wszechświat? 
  • Czy istnienie zła sprawia, że ateizm jest stanowiskiem bardziej racjonalnym niż teizm?
  • Czy moralność winna być ufundowana na Bożych przykazaniach czy na ludzkim rozumie?
  • Czy wolność można pogodzić z przyczynowością przyrodniczą?

✦ Terminy spotkań ✦
środa: 4 XI, 18 XI, 2 XII, 16 XII, 13 I, 20 I
godz.: 18:30 – 20:00

POBIERZ I WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

  

 zdjecie. M.Dobrzenieckiks. dr Marek Dobrzeniecki (ur. 1980) – doktor filozofii, wykładowca warszawskiego seminarium duchownego, pracuje w parafii św. St. Kostki na Żoliborzu w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu we Fryburgu (w Szwajcarii), zajmuje się filozofią Ludwiga Wittgensteina, teologią Karla Rahnera, analityczną filozofią religii oraz filozofią podmiotu. 

 

 

Franciszek Rakowskidr inż. Franciszek Maria Rakowski – absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej. Doktoryzował się w 2008 roku, broniąc pracę z biofizyki obliczeniowej. Od 2005 roku pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi własne badania naukowe oraz uczestniczy w pracach zespołu obsługującego specjalne urządzenie badawcze “Komputery Dużej Mocy”. Obecnie obszar jego zainteresowań naukowych wyznacza szeroko rozumiana neuronauka, w szczególności metody symulacji komputerowych sztucznych i naturalnych systemów poznawczych. W ostatnich latach czynnie uczestniczy w działaniach podejmowanych przez CMJP2, w szczególności rozwijając refleksję nad relacją naukowego opisu świata i współczesnymi nurtami światopoglądowymi. Jest stałym gościem audycji radiowych “Nauka i wiara” w Radio Warszawa. 

 

 

 Zapraszamy!

Opublikowano 09.08.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Chór został szczególnie doceniony przez jurorów za wykonanie klasycznego repertuaru cerkiewnego.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.