ETYKA NAUKI
Karol Wojtyła: wiara, rozum, wolność. Wobec wyzwań nowego ateizmu
ks. dr Marek Dobrzeniecki, dr Franciszek Rakowski
Wiek XXI rozpoczął się od wybuchu religijnego ekstremizmu oraz, w reakcji na ówże, najazdem czterech jeźdźców Apokalipsy (Dawkinsa, Harrisa, Hitchensa i Dennetta) na spokojne dotąd terytoria filozofii zachodniej. Niezależnie od oceny wartości filozofii ww. autorów jedno jest pewne: filozofia religii znów jest w modzie, a Bóg stał się na powrót jedną z najbardziej dyskutowanych Osób współczesności. W arsenale współczesnych ateistów znajdziemy dziś znacznie więcej amunicji niż tylko prosty argument ze zła. Racje obu stron (ateistów i teistów) stały się znacznie bardziej subtelne i wyrafinowane.
W cyklu niniejszych seminariów chcielibyśmy przyjrzeć się współczesnym debatom filozofii religii i Boga. Główny głos w tej debacie oddamy Janowi Pawłowi II. Chcemy w trakcie seminariów pokazać, co nowatorskiego przynosi jego głos w dyskusji z naturalizmem. Każdy wykład będzie zawierał prelekcję streszczającą obecny stan wiedzy przyrodniczej w obszarze istotnym dla podejmowanego na wykładzie zagadnienia filozoficznego.
By umożliwić aktywny udział w seminarium osobom bez wykształcenia filozoficznego, tematy będą sformułowane w formie pytań rozstrzygnięcia, gdzie odpowiedzi mogą być tylko dwie: tak lub nie. Ufamy, że tak wyostrzone problemy pozwolą na łatwiejsze wyrobienie sobie zdania w prezentowanych kwestiach.
Będziemy więc zastanawiać się nad następującymi kwestiami:
- Czy Boże skrytość usprawiedliwia bycie ateistą?
- Czy tylko jedna religia może być prawdziwa?
- Czy nauka dyskredytuje religię?
- Czy istnienie Boga najlepiej tłumaczy Wszechświat?
- Czy istnienie zła sprawia, że ateizm jest stanowiskiem bardziej racjonalnym niż teizm?
- Czy moralność winna być ufundowana na Bożych przykazaniach czy na ludzkim rozumie?
- Czy wolność można pogodzić z przyczynowością przyrodniczą?
✦ Terminy spotkań ✦
środa: 4 XI, 18 XI, 2 XII, 16 XII, 13 I, 20 I
godz.: 18:30 – 20:00
POBIERZ I WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
ks. dr Marek Dobrzeniecki (ur. 1980) – doktor filozofii, wykładowca warszawskiego seminarium duchownego, pracuje w parafii św. St. Kostki na Żoliborzu w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu we Fryburgu (w Szwajcarii), zajmuje się filozofią Ludwiga Wittgensteina, teologią Karla Rahnera, analityczną filozofią religii oraz filozofią podmiotu.
dr inż. Franciszek Maria Rakowski – absolwent wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej. Doktoryzował się w 2008 roku, broniąc pracę z biofizyki obliczeniowej. Od 2005 roku pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi własne badania naukowe oraz uczestniczy w pracach zespołu obsługującego specjalne urządzenie badawcze “Komputery Dużej Mocy”. Obecnie obszar jego zainteresowań naukowych wyznacza szeroko rozumiana neuronauka, w szczególności metody symulacji komputerowych sztucznych i naturalnych systemów poznawczych. W ostatnich latach czynnie uczestniczy w działaniach podejmowanych przez CMJP2, w szczególności rozwijając refleksję nad relacją naukowego opisu świata i współczesnymi nurtami światopoglądowymi. Jest stałym gościem audycji radiowych “Nauka i wiara” w Radio Warszawa.
Zapraszamy!