Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karol Wojtyła. Pielgrzym Absolutu

Okładka książki "Karol Wojtyła Pielgrzym Absolutu"

„Karol Wojtyła. Pielgrzym Absolutu” nie jest po prostu kolejną książką o Papieżu. To mądra, głęboka i zajmująca opowieść o człowieku – Karolu Wojtyle – który konsekwentnie zmierzał do Boga trzema ścieżkami: poezji, filozofii i teologii. To próba odkrycia osoby przez pryzmat jej pisarskiej spuścizny. To lektura dla znawców poszukujących pogłębionego odczytania dzieła Wojtyły – poety, filozofa i teologa, ale również dla chcących przeczytać niebanalną książkę o kimś, kto w pełni pokazał, co znaczą słowa ecce homo.

Książka Karol Wojtyła. Pielgrzym Absolutu dzieli się na dwie części.

Część pierwsza, poświecona trzem ścieżkom, jakimi Pielgrzym Absolutu dochodził do prawdy (poezja, filozofia, teologia), ukazuje duchowe konotacje Wojtyły jako poety, filozofa i teologa, zgłębia obecne w jego pisarstwie związki między wiarą (doświadczeniem mistycznym) a rozumem, objaśnia kluczowe pojęcia Wojtyłowej myśli poetyckiej, filozoficznej i teologicznej (osoba, miłość jako dar, udział, solidarność, wspólnota), wreszcie śledzi wątki autobiograficzne w tekstach przyszłego papieża.

Część druga to całościowe dogłębne odczytanie ostatniej książki Ojca świętego – Pamięci i tożsamości, jej analiza jako summuli (krótkiej i zwięzłej summy) – dzieła zwieńczającego całość myśli filozoficzno-teologicznej papieża.

W podsumowaniu dochodzimy do ważnej konkluzji: dzieło życia Pielgrzyma Absolutu to wierne odbicie Chrystusa – odbicie, „które z biegiem czasu stawało się coraz bardziej podobne do swego pierwowzoru, osiągając kulminację w chwili zamachu, a potem w dniach agonii”. Ecce Homo!

O autorze
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Giovanni Reale (ur. 1931) – profesor historii filozofii antycznej Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie, założyciel Międzynarodowego Centrum Studiów nad Platonem. Autor m.in. pięciotomowej Historii filozofii starożytnej (tłum. E. I. Zieliński, KUL, Lublin 2005). Uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez uniwersytety w Liechtensteinie, Lublinie i Moskwie oraz nadzwyczajnym obywatelstwem Salamanki. Wieloletni przyjaciel Jana Pawła II.

G. Reale, Karol Wojtyła. Pielgrzym Absolutu, tłum. M. Gajda, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2008.

 

Opublikowano 17.03.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.