Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II

Zapraszamy na prezentację nowej książki ks. Roberta Skrzypczaka „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II”, wydanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. W dyskusji na temat książki wezmą udział: prof. Andrzej Zieliński (były minister kultury), Bronisław Wildstein („Rzeczpospolita”) oraz Grzegorz Górny („Fronda”).


Spotkanie odbędzie się w niedzielę 23 października o godz. 19.00 w Parafii Ofiarowania Pańskiego (Warszawa, ul. Stryjeńskich 21).

W publikacji „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II” autor, ks. Robert Skrzypczak, zebrał i opatrzył komentarzem wszystkie wystąpienia, jakie wygłosił Karol Wojtyła od 1962 do 1965 roku w trakcie trwania soboru. Poniżej prezentujemy fragment książki.

Należy jednak rozważyć: (1) że w świecie współczesnym istnieją różne sprawy publiczne (państwowe), a prawa przez nie stanowione w różny sposób odnoszą się do prawa Bożego, objawionego i naturalnego. Należy również rozważyć: (2) że ateiści w każdej religii chcą widzieć jedynie alienację umysłu ludzkiego, od której należy człowieka uwolnić również tymi środkami, które państwu przynależą. Opierając się na materializmie, nauczają zatem, że wyzwolenie człowieka nadchodzi wraz z postępem naukowym, zwłaszcza technicznym i ekonomicznym. Dlatego mówiąc o wolności religijnej, trzeba każdemu dokładnie przedstawić osobę ludzką, o której nie można myśleć żadną miarą jako o instrumencie w gospodarce i społeczeństwie, ponieważ to właśnie osoba jest ich celem. Osoba ludzka ma się ukazywać w rzeczywistości wzniosłości swej rozumnej natury, a religia jako zwieńczenie tej natury […]. Z kolei religia ze swej natury przekracza wszelkie sprawy świeckie. Dlatego Sobór w świetle wiary i zdrowego rozumu powinien wyznaczać pełną i pewną prawdę o człowieku, który przez religię nie jest alienowany, lecz samego siebie spełnia. Tej prawdy oczekują zarówno wierzący, jak i niewierzący.

 

 

Więcej informacji o naszych książkach znaleźć można na stronie www.sklep.centrumjp2.pl. Zapraszamy!

Dodano: