Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II

Zapraszamy na prezentację nowej książki ks. Roberta Skrzypczaka „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II”, wydanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. W dyskusji na temat książki wezmą udział: prof. Andrzej Zieliński (były minister kultury), Bronisław Wildstein („Rzeczpospolita”) oraz Grzegorz Górny („Fronda”).


Spotkanie odbędzie się w niedzielę 23 października o godz. 19.00 w Parafii Ofiarowania Pańskiego (Warszawa, ul. Stryjeńskich 21).

W publikacji „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II” autor, ks. Robert Skrzypczak, zebrał i opatrzył komentarzem wszystkie wystąpienia, jakie wygłosił Karol Wojtyła od 1962 do 1965 roku w trakcie trwania soboru. Poniżej prezentujemy fragment książki.

Należy jednak rozważyć: (1) że w świecie współczesnym istnieją różne sprawy publiczne (państwowe), a prawa przez nie stanowione w różny sposób odnoszą się do prawa Bożego, objawionego i naturalnego. Należy również rozważyć: (2) że ateiści w każdej religii chcą widzieć jedynie alienację umysłu ludzkiego, od której należy człowieka uwolnić również tymi środkami, które państwu przynależą. Opierając się na materializmie, nauczają zatem, że wyzwolenie człowieka nadchodzi wraz z postępem naukowym, zwłaszcza technicznym i ekonomicznym. Dlatego mówiąc o wolności religijnej, trzeba każdemu dokładnie przedstawić osobę ludzką, o której nie można myśleć żadną miarą jako o instrumencie w gospodarce i społeczeństwie, ponieważ to właśnie osoba jest ich celem. Osoba ludzka ma się ukazywać w rzeczywistości wzniosłości swej rozumnej natury, a religia jako zwieńczenie tej natury […]. Z kolei religia ze swej natury przekracza wszelkie sprawy świeckie. Dlatego Sobór w świetle wiary i zdrowego rozumu powinien wyznaczać pełną i pewną prawdę o człowieku, który przez religię nie jest alienowany, lecz samego siebie spełnia. Tej prawdy oczekują zarówno wierzący, jak i niewierzący.

 

 

Więcej informacji o naszych książkach znaleźć można na stronie www.sklep.centrumjp2.pl. Zapraszamy!

Opublikowano 10.10.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.