Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II

Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II_Okładka

„ Rozpoczynałem swe uczestnictwo w Soborze jako młody biskup. Pamiętam, że moje miejsce było najpierw bliżej wejścia do Bazyliki św. Piotra, a od trzeciej sesji, odkąd zostałem mianowany arcybiskupem krakowskim, przeniosłem się bliżej ołtarza” – tak Jan Paweł II mówił o swoim udziale w II Soborze Watykańskim.

W 60. rocznicę rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego zapraszamy Was do lektury publikacji ks. Roberta Skrzypczaka „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II”, którą wydaliśmy wspólnie z Wydawnictwem AA s.c. oraz Wydawnictwem Naukowym Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

We wstępie do publikacji postawiono pytanie nie tylko o to, jakie sugestie Karola Wojtyły znalazły się w dokumentach soborowych, ale też o to, jaki wpływ miał jego aktywny udział w Soborze na decyzję konklawe w październiku 1979 roku. Poznanie treści jak i okoliczności rodzenia się w Karolu Wojtyle jego wielkich soborowych idei umożliwia odpowiedź na pytania, które narzucają się przy okazji rozważania fenomenu Jana Pawła II na tle najnowszej historii Kościoła i świata.

Publikacja cały czas jest dostępna w sprzedaży!

Zachęcamy do zapoznania się również z materiałami o tych wydarzeniach, które mamy na portalu jp2online.pl i w Multimedialnym biogramie:

Zapraszamy również do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na debaty „Sobór pyta o człowieka” (24 listopada – 18:00) z udziałem naszej ekspertki dr hab. Dominiki Żukowskiej-Gardzińskiej, prof. UKSW oraz „Polskie ślady soboru” z udziałem ks. dr hab. Roberta Skrzypczaka, których jesteśmy partnerem. Debaty są ostatnimi z cyklu debat o Vatikanum II.

Opublikowano 13.10.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.