Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karol Wojtyła na soborze watykańskim II

Karol Wojtyła na soborze watykańskim II

Dotychczas teksty wystąpień Karola Wojtyły na II Soborze Watykańskim opublikowano wyłącznie w dokumentach soborowych i po łacinie. Spoczywały one więc – prawie nikomu nieznane – w kościelnych archiwach.

Niniejsza publikacja to pierwsze całościowe tłumaczenie ich na jakikolwiek język. Jest to oczywiście język polski. Ale z tych szczególnych źródeł mogą korzystać także czytelnicy obcojęzyczni, ponieważ tekst został tu zamieszczony w lustrzanym – polsko-łacińskim – układzie. Prezentację Wojtyłowych wypowiedzi poprzedza obszerny wstęp wprowadzający w kontekst. Postawiono w nim pytanie nie tylko o to, jakie sugestie Karola Wojtyły znalazły się w dokumentach soborowych, ale też o to, jaki wpływ miał jego aktywny udział w Soborze na decyzję konklawe w październiku 1979 roku. Tekst główny uzupełniają szczegółowe przypisy. Całość została zamknięta w ekskluzywnej szacie edytorskiej.

Bez wątpienia to prestiżowe wydawnictwo stanowi przyczynek do dalszych pogłębionych studiów nad udziałem przyszłego papieża w tym niezwykłym wydarzeniu z historii Kościoła w XX wieku, jakim było Vaticanum II.

Opracowanie: ks. Robert Skrzypczak

Format:176×250 mm.
Oprawa: twarda.
Objętość: 452 str.

Patroni medialni: KAI, Więź, Przegląd Powszechny, Teologia Polityczna, TVP1

Opublikowano 12.06.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.