Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karol Wojtyła na soborze watykańskim II

Karol Wojtyła na soborze watykańskim II

Dotychczas teksty wystąpień Karola Wojtyły na II Soborze Watykańskim opublikowano wyłącznie w dokumentach soborowych i po łacinie. Spoczywały one więc – prawie nikomu nieznane – w kościelnych archiwach.

Niniejsza publikacja to pierwsze całościowe tłumaczenie ich na jakikolwiek język. Jest to oczywiście język polski. Ale z tych szczególnych źródeł mogą korzystać także czytelnicy obcojęzyczni, ponieważ tekst został tu zamieszczony w lustrzanym – polsko-łacińskim – układzie. Prezentację Wojtyłowych wypowiedzi poprzedza obszerny wstęp wprowadzający w kontekst. Postawiono w nim pytanie nie tylko o to, jakie sugestie Karola Wojtyły znalazły się w dokumentach soborowych, ale też o to, jaki wpływ miał jego aktywny udział w Soborze na decyzję konklawe w październiku 1979 roku. Tekst główny uzupełniają szczegółowe przypisy. Całość została zamknięta w ekskluzywnej szacie edytorskiej.

Bez wątpienia to prestiżowe wydawnictwo stanowi przyczynek do dalszych pogłębionych studiów nad udziałem przyszłego papieża w tym niezwykłym wydarzeniu z historii Kościoła w XX wieku, jakim było Vaticanum II.

Opracowanie: ks. Robert Skrzypczak

Format:176×250 mm.
Oprawa: twarda.
Objętość: 452 str.

Patroni medialni: KAI, Więź, Przegląd Powszechny, Teologia Polityczna, TVP1

Opublikowano 12.06.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.