Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karol Wojtyła na soborze watykańskim II

Dotychczas teksty wystąpień Karola Wojtyły na II Soborze Watykańskim opublikowano wyłącznie w dokumentach soborowych i po łacinie. Spoczywały one więc – prawie nikomu nieznane – w kościelnych archiwach.

Niniejsza publikacja to pierwsze całościowe tłumaczenie ich na jakikolwiek język. Jest to oczywiście język polski. Ale z tych szczególnych źródeł mogą korzystać także czytelnicy obcojęzyczni, ponieważ tekst został tu zamieszczony w lustrzanym – polsko-łacińskim – układzie. Prezentację Wojtyłowych wypowiedzi poprzedza obszerny wstęp wprowadzający w kontekst. Postawiono w nim pytanie nie tylko o to, jakie sugestie Karola Wojtyły znalazły się w dokumentach soborowych, ale też o to, jaki wpływ miał jego aktywny udział w Soborze na decyzję konklawe w październiku 1979 roku. Tekst główny uzupełniają szczegółowe przypisy. Całość została zamknięta w ekskluzywnej szacie edytorskiej.

Bez wątpienia to prestiżowe wydawnictwo stanowi przyczynek do dalszych pogłębionych studiów nad udziałem przyszłego papieża w tym niezwykłym wydarzeniu z historii Kościoła w XX wieku, jakim było Vaticanum II.

Opracowanie: ks. Robert Skrzypczak

 

Format:176×250 mm.
Oprawa: twarda.
Objętość: 452 str.

Patroni medialni: KAI, Więź, Przegląd Powszechny, Teologia Polityczna, TVP1

Opublikowano 12/06/2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii