Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jury

Jury:

  • Edward Pałłasz (przewodniczący)

Kompozytor, urodzony 30 sierpnia 1936 w Starogardzie Gdańskim.Studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył w 1964.  

W kompozycji jest autodydaktą. Edward Pałłasz jest laureatem wielu konkursów, m.in. otrzymał Prix de musique folklorique Radia Bratysława (1973) oraz sześciokrotnie I nagrodę: w 1974 na konkursie Polskiego Radia (1974), na KONKURSIE KOMPOZYTORSKIM IM. GRZEGORZA FITELBERGA w Katowicach (1976), na KONKURSIE KOMPOZYTORSKIM IM. GUIDO D’AREZZO w Arezzo (1984), na KONKURSIE KOMPOZYTORSKIM IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO (1988), na konkursie w Trydencie (1988), na KONKURSIE KOMPOZYTORSKIM IM. JANA MAKLAKIEWICZA (1986). Ponadto w 1986 otrzymał Nagrodę Prezesa Polskiego Radia i Telewizji za twórczość kompozytorską dla radia, zaś w 1989 – Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.

 

 

  • Marek Jasiński

Kompozytor i pedagog, urodzony 10 września 1949 w Stargardzie Szczecińskim. W 1974 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Tam też w tym samym roku podjął studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie Andrzeja Koszewskiego, które ukończył w 1979. Wiedzę swoją uzupełniał podczas organizowanego przez Międzynarodową Radę Muzyczną UNESCO Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego w Borovec w Bułgarii (1983 i 1987) oraz dwusemestralnego Podyplomowego Studium Doskonalenia Pedagogicznego (1987). Po ukończeniu studiów w 1979 rozpoczął pracę w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1995 został zatrudniony w Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi wykłady z kompozycji, kontrapunktu i instrumentacji. W 1999 wybrany został dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki bydgoskiej Uczelni.

  • Bogdan Gola

Chórmistrz, dyrygent i pedagog. Debiutował jako kierownik chóru Opery Śląskiej w Bytomiu (1976-82). Potem kierował chórami: Filharmonii im. J. Elsnera w Opolu, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Chórem Teatru Wielkiego w Warszawie. Był twórcą Zespołu Muzyki Dawnej All Antico (1976-86), specjalizującego się w wykonywaniu muzyki renesansu i baroku, a także Chóru Polifonicznego Sacri Concentus działającego od 1993 r. w Warszawie. Jego wachlarz zainteresowań jest bardzo szeroki: od gregoriańskiej monodii do monumentów Wagnera i Pendereckiego. Przygotował chóry do ponad 80 tytułów słynnych dzieł operowych. Kierowany przez niego w latach 1985-95 Chór Teatru Wielkiego w Warszawie zdobył sobie trwałe uznanie krytyki i publiczności w kraju i za granicą. Artystyczny poziom naszego chóru pod jego kierownictwem utrwalony został na płytach Polskich Nagrań, Schwann Koch International, Studio Berlin Classic, CPO, a także w TVP i stacjach telewizyjnych ZDF i 3SAT.  Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami i reżyserami. Za dyrekcji Roberta Satanowskiego na scenie warszawskiej realizował tetralogię Wagnera z Augustem Everdingiem (1988-89). Sięga nie tylko do znanych dzieł oratoryjnych i chóralnych, ale także po stare, zapomniane kancjonały i kodeksy. Z Chórem Polifonicznym Sacri Concentus koncertuje i nagrywa partytury mistrzów polskiego baroku i romantyzmu (J. Elsner, F. Gotschalk, S. Moniuszko, J. Stefani, J. Wański i J. M. Żebrowski), a także utwory oratoryjne odkrytego kompozytora Ignaza Reimanna z Dolnego Śląska. Współpracuje z Orkiestrą Kameralną Concerto Avenna i z czołowymi wokalistami scen polskich. Prowadzi także działalność pedagogiczną, którą rozpoczął w swych macierzystych uczelniach na Śląsku. Od 1986 r. wykłada jako profesor w warszawskiej Akademii Muzycznej, kształcąc adeptów sztuki dyrygentury chóralnej. Od 1998 r. jest ponownie szefem chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

  • Paweł Łukaszewski

Kompozytor, urodzony 19 września 1968 w Częstochowie. Syn Wojciecha Łukaszewskiego. Studiował w Akademii Muzycznej: w latach 1987-92 w klasie wiolonczeli Andrzeja Wróbla oraz w latach 1991-95 w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego (dyplom z wynikiem celującym). Paweł Łukaszewski prowadzi aktywną działalność jako organizator życia muzycznego. Od 1992 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Musica Sacra oraz asystenta dyrygenta >>> CHÓRU UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO w Warszawie. W latach 1992-93 był Sekretarzem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a od 1995 jest Sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia „Laboratorium Muzyki Współczesnej” w Białymstoku. Zajmuje się także publicystyką muzyczną. Od kwietnia 2001 pełni funkcję zastępcy Redaktora Naczelnego miesięcznika „Muzyka21”. Paweł Łukaszewski od 1996 pracuje jako asystent w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 2000 uzyskał tytuł naukowy doktora w zakresie kompozycji.

  • o. Bernard Sawicki OSB
  • Miłosz Bembinow

Opublikowano 26.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.