Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jest sobie życie… czyli „Nasza klątwa”

Już w czwartek (19 marca) o godz.18.00 w naszej siedzibie przy ul. Foksal 11 odbędzie się otwarty pokaz nominowanego do Oscara poruszającego dokumentu „Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego i Magdy Hueckel. Po projekcji spotkanie z  twórcami  filmu. 

Historia reżysera i jego żony, którzy mierzą się z poważną chorobą swojego dziecka, dzielnego Leo. 

Jak mówił w jednej z rozmów reżyser, Leoś, jego choroba, zmieniły w naszym życiu wszystko: postrzeganie świata, hierarchię wartości. Ale też wiele nas nauczyły. Przede wszystkim cieszyć się chwilą.
– Od początku wiedzieliśmy, że Leoś może w każdej chwili umrzeć. Ta świadomość była i jest bardzo trudna do zaakceptowania. Oczywiście nigdy jej nie zaakceptowaliśmy, ale wiemy już, że musimy umieć cieszyć się tym, co przeżywamy tu i teraz. –

Wszystko zaczęło się od krótkiego, zaledwie dwuminutowego filmu „Klątwa”, realizowanego w ramach ćwiczenia w Warszawskiej Szkole Filmowej. Powstał dokładnie w momencie, gdy urodził się Leoś. To był rodzaj przypowieści o naszym oczekiwaniu na dziecko i o tym, jak inaczej wszystko się potem potoczyło. Potem zastanawiałem się, w jaki sposób go kontynuować i wtedy dużą rolę odegrał Paweł Łoziński. Po obejrzeniu filmu powiedział, że najbardziej interesuje go, co dzieje się między nami. Broniłem się przed tym pomysłem, nie byłem gotów na to, by skierować kamerę na nas i nakręcić tak intymny film. Pewnego wieczoru usiedliśmy jednak, jak zwykle, na kanapie i ustawiłem kamerę. Tak powstało pierwsze ujęcie. Paweł obejrzał je i powiedział: „kręć dalej”. I tak powstał ten film, którego leitmotivem są bardzo osobiste „kanapowe” wieczorne rozmowy. Od początku wiedziałem, że to one będą osią narracyjną „Naszej klątwy”.

Chcemy, aby film był punktem wyjścia do dyskusji na temat fenomenu życia, którego istota, tak nam się wydaje, najpełniej ujawnia się w doświadczeniach granicznych.  Chcemy posłuchać twórców i bohaterów w jednej osobie  – ich doświadczenia, uczuć, refleksji, motywacji do nakręcenia filmu  i wspólnie, z zaproszonymi gośćmi, spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to czym jest życie. 

Spotkanie poprowadzi Marek Horodniczy. 

TU MOŻESZ OBEJRZEĆ TRAILER FILMU

Pokaz filmu i spotkanie odbywa się w ramach Tygodnia dla Życia.

Serdecznie zapraszamy ! 

 

Opublikowano 13.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.