J. Kupczak
Dar i komunia.
Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II
Znak, Kraków 2006

Po pierwsze, autor pisze o ciągle mało w Polsce znanej teologii ciała Jana Pawła II, która według przewidywań George’a Weigla wybuchnie jak „teologiczna bomba zegarowa” w trzecim tysiącleciu. Jak widać, o. Kupczak postanowił wpisać się w jeszcze nie tak długą listę tych, którzy przyśpieszają jej eksplozję i, trzeba przyznać, czyni to w sposób porywający czytelnika, przystępny i zachęcający do własnej lektury papieskich katechez środowych o ludzkiej miłości.
Po drugie, autor celnie wyławia najistotniejsze pojęcia teologii ciała już w samym tytule swojej książki. Wydobywając „dar” i „komunię” na plan pierwszy, umiejętnie wpisuje teologię ciała w perspektywę Janowo-Pawłowej i soborowej teologii daru oraz ukazuję wspólnotę (communio) i świat relacji jako centrum życia Boga i największe spełnienie człowieka.
Po trzecie wreszcie, autor niezwykle prosto i atrakcyjnie pokazuje głębię filozoficznej rewolucji, która dokona się za sprawą Jana Pawła II (być może dopiero teraz nastąpi prawdziwy kopernikański przełom w filozofii?). W przypadku teologii ciała chodzi przecież nie tylko o fascynujące zagadnienie ludzkiej miłości i seksualności, ale także o chyba najatrakcyjniejszą współczesną odpowiedź na dylematy nowożytnej filozofii i jej ponowoczesnej „córki” (nieustanne zmagania z niezakorzenionym podmiotem i jego fatalnymi wewnętrznymi rozdarciami). Książka przybliża wiele innych stanowisk filozoficznych, słusznie osadza argumenty Jana Pawła w szerszym kontekście i mistrzowsko wskazuje inspiracje do poszukiwania podobieństw do pewnych nurtów i filozofów znanych i popularnych obecnie, np. Charlesa Taylora.
Książka o. Kupczaka nie jest streszczeniem teologii ciała, ale świetnym opracowaniem, które skutecznie zachęca do własnej kontemplacji „mowy ciała” i pełnego nadziei oczekiwania na bliskie, całkowite i oszałamiające przebóstwienie nowego człowieka. Jednym zdaniem, ukazuje trudne nauczanie Jana Pawła II jako radosną pieśń zachwytu nad Boskim stworzeniem.
dr Aneta Gawkowska
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW
Recenzja książki ukazała się także w miesięczniku WIĘŹ
(tekst udostępniony dzięki życzliwości Redakcji)
Papież i małżeńska mowa ciała