Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II wobec tragedii w Rwandzie

Na dramat w Rwandzie Jan Paweł II zareagował mocniej niż którykolwiek z liderów ówczesnego świata. To on pierwszy nazwał to, co wtedy się działo ludobójstwem.

Czy Jan Paweł II pozostał obojętny wobec ludobójstwa w Rwandzie? Czy też aktywnie działał na rzecz zatrzymania konfliktu? Ostatnio w mediach pojawiły się zarzuty, że Jan Paweł II pozostał bierny wobec ludobójstwa, jakie w 1994 roku dotknęło Rwandę. Centrum przygotowało opracowanie zbierające wybrane wypowiedzi Papieża o Rwandzie. Wg Insegnamenti di Giovanni Paolo II tylko w latach 1994-1995 do Rwandy odniósł się on w 40 różnych tekstach. Większość z nich była dotąd trudno dostępna w polskiej wersji językowej.

przeczytaj opracowanie: RWANDA1994

Chętnych do dalszego zgłębienia tematyki i poszukania dalszych źródeł – zapraszamy również do Biblioteki Centrum Myśli Jana Pawła II.

Opublikowano 26.07.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.