Jan Paweł II. (Re)generacja

16 marca 2015 roku rozpoczęliśmy obchody związane z dziesiątą rocznicą śmierci naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. „Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach” to kampania społeczna, poprzez którą staramy się przypomnieć niezwykłą postać i przesłanie polskiego papieża. Dziesięć lat od śmierci to zarazem dużo i mało. 2 kwietnia 2005 roku zatrzymaliśmy się. Nie tylko w Wadowicach, Krakowie i Warszawie, ale w całej Polsce i na całym świecie. Wielu z nas doskonale pamięta tamten czas, tamte uczucia i emocje. Dziesięć lat później w dorosłość wchodzą pokolenia, które nie pamiętają Jana Pawła II. Dla nich Karol Wojtyła – Jan Paweł II jest postacią historyczną, a nie żywym autorytetem, czy chociażby kandydatem na autorytet w codziennym życiu.

Zadaniem Centrum Myśli Jana Pawła II jest poszukiwanie najlepszych sposobów mówienia prawdy o człowieku – świętym kapłanie, odważnym myślicielu i człowieku czynu, który obalał mury i dawał solidny fundament pod sprawiedliwy ład w Polsce i wielu innych państwach opętanych niszczącymi ideologiami. Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II prowokuje nas do zadawania kolejnych pytań, czy on do nas dzisiaj przemawia? Co więcej, przed nami wielkie zadanie i wyzwanie, czy o Karolu Wojtyle uda nam się opowiedzieć pokoleniu, które już go nie pamięta? W związku z tym przygotowaliśmy pakiet edukacyjny „Jan Paweł II. Ojciec Wolności”, na który składają się cykl warsztatów dla młodzieży oraz scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W 2015 roku proponujemy Karola Wojtyłę jako kandydata w codziennych wyborach. Pytamy, czy jest on dla nas ciągle ważny, czy jest stałym punktem odniesienia, a także czy my, ludzie dorośli i ci, którzy wyrośliśmy przy Janie Pawle II, potrafimy o nim opowiadać naszym dzieciom i wnukom? Internet, książki i filmy to nie to samo, co słowa osób najbliższych, zainspirowanych nauczaniem i siłą naszego rodaka. 

Tegoroczna kampania społeczna składa się z trzech elementów – zdjęcia Jana Pawła II w garniturze i piusce, opisu dotyczącego Karola Wojtyły jako kandydata w codziennych wyborach oraz hasła: „zawsze razem, nigdy przeciw sobie”. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie elementy? Karol Wojtyła jest ciągle obecny w naszym życiu. Czytamy go i staramy się zrozumieć, co mówił, jak mówił i w jakim kontekście. Wojtyła nie jest dla nas pomnikiem, postacią, którą się tylko wspomina i sentymentalnie rozpamiętuje. Jan Paweł II znalazł się na plakacie wyborczym, tak jak świętość ma być obecna w naszym codziennym życiu. To właśnie ta codzienność, stąd garnitur – symbol pracy, prowadzi nas do świętości. Postać Karola Wojtyły – Jana Pawła II jest ciągle aktualną propozycją dla obecnych i przyszłych pokoleń. Jest propozycją i nadzieją dla Polski. 

Hasło kampanii: „zawsze razem, nigdy przeciw sobie” to wyraz papieskiego nauczania o solidarności. Dla środowiska Centrum Myśli Jana Pawła II ważne są trzy daty, które pozwalają nam uporządkować nasze myślenie o pozostawionym przez Jana Pawła II testamencie dla Polski. Chodzi o daty 1979, 1989, 1999  nadające strukturę działaniu każdego człowieka, zarówno w kontekście indywidualnym, jak i wspólnotowym, politycznym. W 1979 roku Jan Paweł II przyjechał do Polski i dał nam nadzieję na wolność, której wyrazem była Solidarność. W 1989 roku Solidarność zatriumfowała i dwa lata później Jan Paweł II przybył do Polski, aby przypomnieć, że wolność to nie samowola, ale wielka odpowiedzialność. W 1999 roku wolność została ukazana jako wyzwanie i wysoko ustawiona poprzeczka, którą przeskoczyć możemy tylko razem i w duchu solidarności. 

Zapraszamy Was do codziennej i nieustającej rozmowy o Janie Pawle II.

Norbert Szczepański
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

Opublikowano 25.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.