Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II. (Re)generacja

16 marca 2015 roku rozpoczęliśmy obchody związane z dziesiątą rocznicą śmierci naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. „Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach” to kampania społeczna, poprzez którą staramy się przypomnieć niezwykłą postać i przesłanie polskiego papieża. Dziesięć lat od śmierci to zarazem dużo i mało. 2 kwietnia 2005 roku zatrzymaliśmy się. Nie tylko w Wadowicach, Krakowie i Warszawie, ale w całej Polsce i na całym świecie. Wielu z nas doskonale pamięta tamten czas, tamte uczucia i emocje. Dziesięć lat później w dorosłość wchodzą pokolenia, które nie pamiętają Jana Pawła II. Dla nich Karol Wojtyła – Jan Paweł II jest postacią historyczną, a nie żywym autorytetem, czy chociażby kandydatem na autorytet w codziennym życiu.

Zadaniem Centrum Myśli Jana Pawła II jest poszukiwanie najlepszych sposobów mówienia prawdy o człowieku – świętym kapłanie, odważnym myślicielu i człowieku czynu, który obalał mury i dawał solidny fundament pod sprawiedliwy ład w Polsce i wielu innych państwach opętanych niszczącymi ideologiami. Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II prowokuje nas do zadawania kolejnych pytań, czy on do nas dzisiaj przemawia? Co więcej, przed nami wielkie zadanie i wyzwanie, czy o Karolu Wojtyle uda nam się opowiedzieć pokoleniu, które już go nie pamięta? W związku z tym przygotowaliśmy pakiet edukacyjny „Jan Paweł II. Ojciec Wolności”, na który składają się cykl warsztatów dla młodzieży oraz scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W 2015 roku proponujemy Karola Wojtyłę jako kandydata w codziennych wyborach. Pytamy, czy jest on dla nas ciągle ważny, czy jest stałym punktem odniesienia, a także czy my, ludzie dorośli i ci, którzy wyrośliśmy przy Janie Pawle II, potrafimy o nim opowiadać naszym dzieciom i wnukom? Internet, książki i filmy to nie to samo, co słowa osób najbliższych, zainspirowanych nauczaniem i siłą naszego rodaka. 

Tegoroczna kampania społeczna składa się z trzech elementów – zdjęcia Jana Pawła II w garniturze i piusce, opisu dotyczącego Karola Wojtyły jako kandydata w codziennych wyborach oraz hasła: „zawsze razem, nigdy przeciw sobie”. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie elementy? Karol Wojtyła jest ciągle obecny w naszym życiu. Czytamy go i staramy się zrozumieć, co mówił, jak mówił i w jakim kontekście. Wojtyła nie jest dla nas pomnikiem, postacią, którą się tylko wspomina i sentymentalnie rozpamiętuje. Jan Paweł II znalazł się na plakacie wyborczym, tak jak świętość ma być obecna w naszym codziennym życiu. To właśnie ta codzienność, stąd garnitur – symbol pracy, prowadzi nas do świętości. Postać Karola Wojtyły – Jana Pawła II jest ciągle aktualną propozycją dla obecnych i przyszłych pokoleń. Jest propozycją i nadzieją dla Polski. 

Hasło kampanii: „zawsze razem, nigdy przeciw sobie” to wyraz papieskiego nauczania o solidarności. Dla środowiska Centrum Myśli Jana Pawła II ważne są trzy daty, które pozwalają nam uporządkować nasze myślenie o pozostawionym przez Jana Pawła II testamencie dla Polski. Chodzi o daty 1979, 1989, 1999  nadające strukturę działaniu każdego człowieka, zarówno w kontekście indywidualnym, jak i wspólnotowym, politycznym. W 1979 roku Jan Paweł II przyjechał do Polski i dał nam nadzieję na wolność, której wyrazem była Solidarność. W 1989 roku Solidarność zatriumfowała i dwa lata później Jan Paweł II przybył do Polski, aby przypomnieć, że wolność to nie samowola, ale wielka odpowiedzialność. W 1999 roku wolność została ukazana jako wyzwanie i wysoko ustawiona poprzeczka, którą przeskoczyć możemy tylko razem i w duchu solidarności. 

Zapraszamy Was do codziennej i nieustającej rozmowy o Janie Pawle II.

Norbert Szczepański
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

Opublikowano 25.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.