Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006-2007

Chcesz przygotować pracę naukową, artykuł, referat, prezentację lub audycję o nauczaniu Jana Pawła II i potrzebujesz źródeł, które pomogą Ci uporządkować materiał i wskażą ścieżki poszukiwań? Sięgnij po bibliografię papieską, którą opracowaliśmy, by pomóc badaczom nawigować w gęstwinie papieskich tekstów.

Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006-2007, opr. Marta Biesiekierska, Anna Marsula, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2010.

Dzieło zostało zapoczątkowane w latach osiemdziesiątych przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie (bibliografia polska 1978–1995). Centrum Myśli Jana Pawła II włączyło się w te prace. Tworzymy polską bibliografię podmiotową i przedmiotową retrospektywną od roku 2007. A pierwszym efektem jest publikacja Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006–2007. Kolejne tomy obejmą lata 1998–2005. Pracujemy także nad zagraniczną bibliografią przedmiotową i zagraniczną bibliografią przedmiotową zawartości czasopism.

Oznacza to, że odtąd każdy bez trudu odnajdzie, kto i gdzie w papieskich kontekstach pisał o sporcie, rodzinie, wakacjach, kobietach, wolności itp. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób przyczynimy się do wielu czytelniczych odkryć.

Natomiast dzięki witrynie www.nauczaniejp2.pl  można już elektronicznie i bez trudu wyszukać, co Jan Paweł II mówił o wolności, powołaniu, o kobiecie, czy o prawach pracownika. Portal wystartował w 32. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października, a korzystanie z niego jest podobnie proste jak wyszukiwanie w Googlach.

 

Portal, spośród tekstów i wypowiedzi Jana Pawła II, umożliwia łatwe wyszukanie fragmentów, które nas interesują lub są nam potrzebne. Dzięki wyszukiwaniu można się także dowiedzieć, kiedy i gdzie Jan Paweł II przemawiał na dany temat oraz kiedy w okresie trwania pontyfikatu do niego powracał. Aktualnie baza zawiera ponad 5 tysięcy haseł, a także ponad 20 tysięcy odwołań do poszczególnych fragmentów z papieskiego nauczania. Ich liczba stale rośnie, a portal zostanie wkrótce wzbogacony o kolejne teksty, przede wszystkim wypowiedzi i homilie wygłaszane w czasie pielgrzymek do Polski.

Opublikowano 30/03/2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii