Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006-2007

Okładka książki "Jan Paweł II Biografia polska 2006-2007" z grafiką Ojca Świętego.

Chcesz przygotować pracę naukową, artykuł, referat, prezentację lub audycję o nauczaniu Jana Pawła II i potrzebujesz źródeł, które pomogą Ci uporządkować materiał i wskażą ścieżki poszukiwań? Sięgnij po bibliografię papieską, którą opracowaliśmy, by pomóc badaczom nawigować w gęstwinie papieskich tekstów.

Dzieło zostało zapoczątkowane w latach osiemdziesiątych przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie (bibliografia polska 1978–1995). Centrum Myśli Jana Pawła II włączyło się w te prace. Tworzymy polską bibliografię podmiotową i przedmiotową retrospektywną od roku 2007. A pierwszym efektem jest publikacja Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006–2007. Kolejne tomy obejmą lata 1998–2005. Pracujemy także nad zagraniczną bibliografią przedmiotową i zagraniczną bibliografią przedmiotową zawartości czasopism.

Oznacza to, że odtąd każdy bez trudu odnajdzie, kto i gdzie w papieskich kontekstach pisał o sporcie, rodzinie, wakacjach, kobietach, wolności itp. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób przyczynimy się do wielu czytelniczych odkryć.

Natomiast dzięki witrynie www.nauczaniejp2.pl  można już elektronicznie i bez trudu wyszukać, co Jan Paweł II mówił o wolności, powołaniu, o kobiecie, czy o prawach pracownika. Portal wystartował w 32. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października, a korzystanie z niego jest podobnie proste jak wyszukiwanie w Googlach.

Portal, spośród tekstów i wypowiedzi Jana Pawła II, umożliwia łatwe wyszukanie fragmentów, które nas interesują lub są nam potrzebne. Dzięki wyszukiwaniu można się także dowiedzieć, kiedy i gdzie Jan Paweł II przemawiał na dany temat oraz kiedy w okresie trwania pontyfikatu do niego powracał. Aktualnie baza zawiera ponad 5 tysięcy haseł, a także ponad 20 tysięcy odwołań do poszczególnych fragmentów z papieskiego nauczania. Ich liczba stale rośnie, a portal zostanie wkrótce wzbogacony o kolejne teksty, przede wszystkim wypowiedzi i homilie wygłaszane w czasie pielgrzymek do Polski.


Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006-2007, opr. Marta Biesiekierska, Anna Marsula, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2010.

Opublikowano 30.03.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.