Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006-2007

Okładka książki "Jan Paweł II Biografia polska 2006-2007" z grafiką Ojca Świętego.

Chcesz przygotować pracę naukową, artykuł, referat, prezentację lub audycję o nauczaniu Jana Pawła II i potrzebujesz źródeł, które pomogą Ci uporządkować materiał i wskażą ścieżki poszukiwań? Sięgnij po bibliografię papieską, którą opracowaliśmy, by pomóc badaczom nawigować w gęstwinie papieskich tekstów.

Dzieło zostało zapoczątkowane w latach osiemdziesiątych przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie (bibliografia polska 1978–1995). Centrum Myśli Jana Pawła II włączyło się w te prace. Tworzymy polską bibliografię podmiotową i przedmiotową retrospektywną od roku 2007. A pierwszym efektem jest publikacja Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006–2007. Kolejne tomy obejmą lata 1998–2005. Pracujemy także nad zagraniczną bibliografią przedmiotową i zagraniczną bibliografią przedmiotową zawartości czasopism.

Oznacza to, że odtąd każdy bez trudu odnajdzie, kto i gdzie w papieskich kontekstach pisał o sporcie, rodzinie, wakacjach, kobietach, wolności itp. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób przyczynimy się do wielu czytelniczych odkryć.

Natomiast dzięki witrynie www.nauczaniejp2.pl  można już elektronicznie i bez trudu wyszukać, co Jan Paweł II mówił o wolności, powołaniu, o kobiecie, czy o prawach pracownika. Portal wystartował w 32. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października, a korzystanie z niego jest podobnie proste jak wyszukiwanie w Googlach.

Portal, spośród tekstów i wypowiedzi Jana Pawła II, umożliwia łatwe wyszukanie fragmentów, które nas interesują lub są nam potrzebne. Dzięki wyszukiwaniu można się także dowiedzieć, kiedy i gdzie Jan Paweł II przemawiał na dany temat oraz kiedy w okresie trwania pontyfikatu do niego powracał. Aktualnie baza zawiera ponad 5 tysięcy haseł, a także ponad 20 tysięcy odwołań do poszczególnych fragmentów z papieskiego nauczania. Ich liczba stale rośnie, a portal zostanie wkrótce wzbogacony o kolejne teksty, przede wszystkim wypowiedzi i homilie wygłaszane w czasie pielgrzymek do Polski.


Jan Paweł II. Bibliografia polska 2006-2007, opr. Marta Biesiekierska, Anna Marsula, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2010.

Opublikowano 30.03.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.