Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II a stan wojenny

Stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku był dla Papieża wstrząsem. Odtąd przy każdej okazji Jan Paweł będzie się publicznie upominał o „Solidarność” i o Polskę.


Zacznie już w niedzielę 13 grudnia, a w Wigilię zapali świecę w swoim oknie – na znak solidarności z Ojczyzną (wiadomo też o liście skierowanym w grudniu do gen. Jaruzelskiego). Polskie społeczeństwo, pamiętające postawę papiestwa wobec narodowych powstań (w Kordianie Juliusza Słowackiego papież mówi: „Niech się Polaki modlą, czczą cara i wierzą”), nigdy mu tego nie zapomni. W kraju ze wzruszeniem powtarzana jest plotka jakoby Jan Paweł II już kilka miesięcy temu zapowiadał, że w czasie sowieckiej interwencji przyjedzie do Polski, żeby wyjść naprzeciw czołgom.

 

Janusz Poniewierski, Pontyfikat, Znak, Kraków 2005, str. 72.

 

Opublikowano 14.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.