Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II a stan wojenny

Stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku był dla Papieża wstrząsem. Odtąd przy każdej okazji Jan Paweł będzie się publicznie upominał o „Solidarność” i o Polskę.


Zacznie już w niedzielę 13 grudnia, a w Wigilię zapali świecę w swoim oknie – na znak solidarności z Ojczyzną (wiadomo też o liście skierowanym w grudniu do gen. Jaruzelskiego). Polskie społeczeństwo, pamiętające postawę papiestwa wobec narodowych powstań (w Kordianie Juliusza Słowackiego papież mówi: „Niech się Polaki modlą, czczą cara i wierzą”), nigdy mu tego nie zapomni. W kraju ze wzruszeniem powtarzana jest plotka jakoby Jan Paweł II już kilka miesięcy temu zapowiadał, że w czasie sowieckiej interwencji przyjedzie do Polski, żeby wyjść naprzeciw czołgom.

 

Janusz Poniewierski, Pontyfikat, Znak, Kraków 2005, str. 72.

 

Opublikowano 14.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.