„Pan Ksiądz” w INNYM KADRZE
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na kolejny pokaz z cyklu spotkań z ciekawymi filmami dokumentalnymi. 28 lutego 2008 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Centrum przy ul. Foksal 11 (III piętro) zaprezentujemy film „Pan Ksiądz” (2008) w reżyserii Józefa Gębskiego.
Przedpremierowy pokaz filmu!
Film stanowi zapis ostatniej rozmowy ze zmarłym w 2007 roku księdzem prałatem Zdzisławem Peszkowskim, kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, który całe życie poświęcił walce o prawdę w tzw. sprawie katyńskiej. Jego droga życiowa prowadziła m.in. przez obóz w Kozielsku, gdzie został wywieziony po kampanii wrześniowej i cudem uniknął śmierci w Katyniu. Z pułkiem ułanów przeszedł szlak wojenny przez Rosję, Iran, Indie, Bliski Wschód, Włochy i Anglię. Był blisko związany z Janem Pawłem II, nosił tytuł prałata domowego Ojca Świętego. Działał w duchu przebaczenia i pojednania polsko-rosyjskiego, uznawano go za człowieka-symbol sprawy katyńskiej. Film ilustrują m.in. cenne zdjęcia z Katynia oraz pobytu ks. Peszkowskiego w Ameryce.
Naszymi gośćmi będą:
Józef Gębski – reżyser filmowy, pedagog i publicysta. Absolwent historii sztuki na UW i łódzkiej PWSTTviF. Zrealizował filmy dokumentalne o tematyce politycznej, m.in. „Bawiłem w Oświęcimiu” (1982), „Sybiracy” (1988) i „Z archipelagu Gułag” (1989). Sprawa katyńska interesuje go od dawna, jest twórcą dokumentu „Film znaleziony w Katyniu” (1992) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Katyń” (2007). Oddzielny nurt w jego twórczości stanowią filmy fabularne, nakręcił komedie „Filip z konopi” (1981) oraz „Smażalnia story” (1983). Kieruje Akademią Kina i Telewizji w Warszawie.
Ksiądz Stanisław Małkowski – z wykształcenia socjolog, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Wraz z księdzem Jerzym Popiełuszko koncelebrował słynne Msze za Ojczyznę w parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Przez dwanaście lat pracował w duszpasterstwie „muminków”, czyli dzieci upośledzonych umysłowo. Był też kapłanem w Domu Przyjaźni Brata Alberta dla byłych więźniów, obecnie jest wolontariuszem w duszpasterstwie więziennym w Białołęce. Współpracuje z parafią św. Patryka na Gocławiu.
ZAPRASZAMY ! ! !
Wstęp wolny !!!