Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

INNY KADR – Serdecznie zapraszamy !

„Pan Ksiądz” w INNYM KADRZE

 

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na kolejny pokaz z cyklu spotkań z ciekawymi filmami dokumentalnymi. 28 lutego 2008 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Centrum przy ul. Foksal 11 (III piętro) zaprezentujemy film „Pan Ksiądz” (2008) w reżyserii Józefa Gębskiego.

Przedpremierowy pokaz filmu!

 


Film stanowi zapis ostatniej rozmowy ze zmarłym w 2007 roku księdzem prałatem Zdzisławem Peszkowskim, kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, który całe życie poświęcił walce o prawdę w tzw. sprawie katyńskiej. Jego droga życiowa prowadziła m.in. przez obóz w Kozielsku, gdzie został wywieziony po kampanii wrześniowej i cudem uniknął śmierci w Katyniu. Z pułkiem ułanów przeszedł szlak wojenny przez Rosję, Iran, Indie, Bliski Wschód, Włochy i Anglię. Był blisko związany z Janem Pawłem II, nosił tytuł prałata domowego Ojca Świętego. Działał w duchu przebaczenia i pojednania polsko-rosyjskiego, uznawano go za człowieka-symbol sprawy katyńskiej. Film ilustrują m.in. cenne zdjęcia z Katynia oraz pobytu ks. Peszkowskiego w Ameryce.

 

Naszymi gośćmi będą:

 

Józef Gębski – reżyser filmowy, pedagog i publicysta. Absolwent historii sztuki na UW i łódzkiej PWSTTviF. Zrealizował filmy dokumentalne o tematyce politycznej, m.in. „Bawiłem w Oświęcimiu” (1982), „Sybiracy” (1988) i „Z archipelagu Gułag” (1989). Sprawa katyńska interesuje go od dawna, jest twórcą dokumentu „Film znaleziony w Katyniu” (1992) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Katyń” (2007). Oddzielny nurt w jego twórczości stanowią filmy fabularne, nakręcił komedie „Filip z konopi” (1981) oraz „Smażalnia story” (1983). Kieruje Akademią Kina i Telewizji w Warszawie.

 

Ksiądz Stanisław Małkowski – z wykształcenia socjolog, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Wraz z księdzem Jerzym Popiełuszko koncelebrował słynne Msze za Ojczyznę w parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Przez dwanaście lat pracował w duszpasterstwie „muminków”, czyli dzieci upośledzonych umysłowo. Był też kapłanem w Domu Przyjaźni Brata Alberta dla byłych więźniów, obecnie jest wolontariuszem w duszpasterstwie więziennym w Białołęce. Współpracuje z parafią św. Patryka na Gocławiu.

 
 

ZAPRASZAMY ! ! !

Wstęp wolny !!!

Opublikowano 27.02.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.