Inny Kadr – klub filmu dokumentalnego

 
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na pierwsze z cyklu spotkań z chrześcijańskimi filmami dokumentalnymi. Już 27 września o godzinie 18.00 w siedzibie Centrum przy ul. Foksal 11 (III piętro) zaprezentujemy film „El Misionero” (2000) w reżyserii Wojciecha Staronia.


Dokument przybliża sylwetkę polskiego misjonarza, o. Kazimierza Strzępka – redemptorysty, który od kilkunastu lat ewangelizuje Indian Quechua, zamieszkujących trudno dostępne zbocza boliwijskich Andów. Film odznacza się wyjątkowymi walorami wizualnymi – realistyczny, pełen szczegółów portret misjonarza ukazany jest na tle surowej andyjskiej scenerii oraz miejscowych obrzędów i zwyczajów.

Po prezentacji odbędzie się dyskusja, podczas której będziemy postaramy się spojrzeć na „El Misionero” z trzech różnych perspektyw: filmowca, podróżnika i misjonarza.

Naszymi gośćmi będą:

  • Wojciech Staroń – operator filmów dokumentalnych i fabularnych oraz reżyser, absolwent wydziału operatorskiego PWSFTViT w Łodzi;
  • ks. dr hab. Jarosław Różański OMI – misjonarz, kierownik Katedry Historii Misji na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie oraz Sekcji Misjologii;
  • ks. dr Tomasz Szyszka SVD – misjonarz, adiunkt w Katedrze Historii Misji na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie.

WSTĘP WOLNY

ZAPRASZAMY!

Kolejne pokazy odbywać się będą w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz.18.00 (szczegóły wkrótce na stronie www.centrumjp2.pl).

Planowany repertuar to m.in.:

„Tama 1984-1991” reż. Jerzy Kalina (1991);
„Żyć aż do końca” reż. Barbara Pawłowska (1998);
„Syberyjska lekcja” reż. Wojciech Staroń (1998);
„Znaki – o cudach” reż. Beata Dzianowicz (2000).

„El Misionero”, film Wojciecha Staronia, twórcy głośnej „Syberyjskiej lekcji”, odznacza się niezwykle czystą formę. Tytułowy El Misionero to polski misjonarz – ks. Kazimierz Strzępek, redemptorysta. Przypomina on bardziej trapera niż kapłana, od kilkunastu lat przebywa w boliwijskiej parafii, obejmującej czterdzieści kaplic, rozrzuconych wysoko w górach. Surowy mistyczny krajobraz Andów – które samotnie przemierza, realizując swoje duszpasterskie obowiązki – znakomicie współgra z sytuacją bohatera, zarówno tą zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Opowiada, jak często trudno jest znieść samotność, nawet mając pewność, że jest się w obecności Boga. Opowiada o potrzebie obecności drugiego człowieka i o tym, jak rzadko ta tęsknota może być zaspokojona. W sytuacji bohatera filmu jest to szczególnie trudne, ponieważ on zawsze jest obcym – jest przybyszem z zewnątrz. Jego parafianie, Indianie, są niedostępni jak góry, które zamieszkują. Odległość pomiędzy El Misionero a nimi nie sprowadza się jednak jedynie do kilometrów krętych i stromych dróg, które ich dzielą. Jest jeszcze trudniejsza do przebycia niż one – oznacza bowiem odrębność światów, do których przynależą. Film Wojciecha Staronia to dzieło dojrzałe i boleśnie piękne – tym pięknem, o którym Dostojewski powiedział, że zbawi świat.

Katarzyna Jabłońska „Więź”

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.