Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Inkubator Miłosierdzia” na start!

Po kilku miesiącach intensywnych przygotowań i przeprowadzeniu akcji promocyjnej, polegającej na rozwieszaniu plakatów, rozdawaniu ulotek, po bardziej zaawaIMG_7135nsowane działania – jak uruchomienie strony internetowej i fanpejdża na portalu Facebook, przyszedł czas na spotkanie. Nie bez kozery w ostatnim czasie staraliśmy się, żeby zrobiło się o nas głośno. I zrobiło się. Plakaty zawisły na większości warszawskich uczelni, kolorowe ulotki trafiły w ręce studentów, a i krótki spot reklamowy został udostępniony na YouTube.Wszak do tej pory, dla części osób byliśmy anonimowi. Nie chcąc dłużej pozostawać w ukryciu, postanowiliśmy spotkać się twarzą w twarz z młodymi, tak jak my zapalonymi do działania w wolontariacie, ludźmi. Spotkania, które odbyły si ę 5 i 12 listopada w Centrum Myśli Jana Pawła II, miały na celu utwierdzić w słuszności podjętej decyzji tych, którzy zdecydowali się działać i przekonać do przyłączenia się tych, którzy zdecydowani jeszcze nie byli, aczkolwiek swoje zainteresowanie nam okazali. Szkoła Wolontariatu, choć z nazwy wskazuje jednoznacznie na rodzaj działania, wymagała jednak pewnego dopowiedzenia. I tym już zajęliśmy się na spotkaniach. A, że przybyłych było całkiem sporo, toteż mieliśmy pole do popisu.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie od przełamania lodów. Poza przedstawieniem się, każdy z uczestników został zapytany o to, co zrobiłby, gdyby wygrał DSCF5140518 zł. Odpowiedzi, które padły, pozwoliły zorientować się, że mamy do czynienia z grupą bardzo kreatywnych ludzi. Poza skokami na bungee i podróżami zagranicznymi, padły również altruistyczne propozycje fundowania przyjaciołom wyjść do teatru czy do kawiarni. A ponieważ integracja najskuteczniejsza jest w luźnej, pełnej śmiechu atmosferze, toteż zaproponowaliśmy znaną, ale wciąż budzącą emocje zabawę „Niech wstaną wszyscy, którzy…”. I tak na przykład wszyscy, którzy lubią lato, tak jak osoba stojąca na środku musieli zamienić się miejscami. Krzeseł było celowo o jedno mniej, tak żeby na środku pozostawał zawsze jeden przymusowy „ochotnik”.

Potem mogliśmy przejść do części merytorycznej. Zaczęliśmy od przedstawienia projektu Szkoły Wolontariatu, jej celów i możliwych do podejmowania działań. Później przybliżyliśmy przyszłym wolontariuszom obszary, w które mogliby się zaangażować. Każdy z koordynatorów danej grupy: praca z dziećmi, opieka paliatywna, współpraca z domami dziecka, praca z osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz podziel się talentem – udzielanie korepetycji i pomoc w nauce, zaprezentował ośrodki, z którymi można współpracować. Wolontariusze zostali również wprowadzeni, w szczegóły dotyczące ich przyszłej pracy. Mamy nadzieję, że te krótkie wystąpienia, opierające się w dużej mierze na naszych doświadczeniach, zachęciły ich do przyłączenia się do naszego projektu. Później Kasia zaprezentowała kampanię Tyle dobra w całym mieście. By mieć całościowy obraz tego, gdzie uda nam się dotrzeć z pomocą, każdy otrzymał wraz z broszurą informacyjną dotyczącą projektu mapę Warszawy z naklejkami. Naklejki te mają się pojawić we wszystkich tych miejscach w stolicy, gdzie będzie czynione dobro. Im więcej ich będzie naniesionych na mapę, tym większe powodzenie całej kampanii.

IMG_7169Jeszcze przed przerwą kawową poprosiliśmy uczestników o wypełnienie krótkiej ankiety. Dzięki temu mogliśmy zorientować się, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszył się nasz projekt. I ile osób zadeklarowało chęć dołączenia do nas. Poza tym, uczestnicy zostali poproszeni o napisanie na kartce jednego dobrego uczynku. Złożone kartki wrzucone zostały do szklanej kuli, by po przemieszaniu, każdy mógł wylosować jedną i dany dobry uczynek w najbliższym czasie spełnić. Po oficjalnej części spotkania, już w kuluarach, został przygotowany słodki poczęstunek. Była to doskonała okazja do indywidualnych rozmów zainteresowanych osób z koordynatorami, a także do zdobycia informacji o przewidzianych dla nowych osób szkoleniach i warsztatach. Mamy nadzieję, że już wkrótce coraz więcej z nas będzie czynić dobro w całym mieście. A o tym wszystkim będziemy na bieżąco informować w kolejnych relacjach.

 Zobacz GALERIE ze spotkań.

Opublikowano 21.11.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.