Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Informator „Warszawa wielu wyznań”

Informator „Warszawa wielu wyznań”

W duchu dbania o wrażliwość i różnorodność mieszkańców stolicy Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa przygotowało informator o religiach i wyznaniach warszawiaków. Będzie wspierał urzędniczki i urzędników w codziennych kontaktach z przedstawicielami różnych religii. Ale skorzystać z niego mogą też wszystkie inne zainteresowane osoby.

Praktyczny wymiar informatora:

Informator „Warszawa wielu wyznań” powstał w celu zapewnienia pracownikom instytucji publicznych m.st. Warszawy swobodnego dostępu do podstawowej wiedzy o religiach i wyznaniach mieszkańców Warszawy. Celem tej publikacji jest zwrócenie uwagi na różnorodność – a precyzyjniej: wielowyznaniowość – mieszkańców Warszawy oraz podkreślenie wagi kwestii religijnych, tak istotnych dla wielu członków naszej społeczności.

– Warszawa jest miastem, którego siłą jest różnorodność mieszkańców – mówi o publikacji Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Potencjał warszawiaków, na który składa się także ich pochodzenie, wartości oraz bogactwo doświadczeń, sprawia, że nasze miasto ciągle się rozwija. Wzajemny szacunek i dialog są niezbędne, abyśmy jako mieszkańcy czuli się ze sobą dobrze i rozumieli, że jesteśmy potrzebni sobie nawzajem. Życie miasta to dynamiczna sieć nieustannych spotkań, w tym spotkań wymagających oswajania niepewności rodzącej się z kontaktu z tym, co dla nas nowe. Wiedza zawarta w informatorze „Warszawa wielu wyznań”, który oddajemy dziś do Państwa rąk, może zamienić tę niepewność, wyrastającą z kontaktu z tym, co jeszcze nieznane, w radość płynącą z poznania i owocnego spotkania. Niniejszy informator ma na celu przybliżenie warszawskich mniejszości religijnych przede wszystkim pracownikom instytucji publicznych, którzy w swojej codziennej pracy, m.in. w urzędach czy szpitalach, spotykają osoby z różnych kręgów kulturowych i wyznaniowych. Jednak skorzystać z niego mogą wszyscy zainteresowani warszawiacy. Oprócz członków wspólnot zakorzenionych w stolicy od setek lat, do Warszawy trafia także wielu zupełnie nowych przybyszów z różnych stron świata – w informatorze znajdują się praktyczne wskazówki, mogące pomóc odnaleźć się tym osobom w naszym mieście.”

Zobaczyć siebie nawzajem

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II dodaje:
– W dzisiejszym świecie miasto jest miejscem, w którym odbywa się ciągła interakcja między osobami, kulturami i poglądami. Warszawa tworzy przestrzeń i zachęca do dyskusji o wartościach, jakimi kieruje się wspólnota. Informator „Warszawa wielu wyznań” pozwala mieszkańcom zobaczyć się nawzajem, dostrzec elementy tożsamości, które nas łączą i jednocześnie pięknie odróżniają od siebie. Inspirację czerpiemy z nauczania o godności każdej osoby i spotkania międzyreligijnego w Asyżu, które w 1986 zapoczątkował Jan Paweł II w celu budowy trwałego pokoju” – wyjaśnia.

Główna część publikacji to informacje przygotowane przez organizacje religijne działające w Warszawie. Znajdą w niej Państwo informacje o danej religii i wyznaniu, ale także praktyczne wskazówki dotyczące zwyczajów, diety, świąt, uwarunkowań kulturowych oraz kontakty do instytucji wyznaniowych. Informacje zostały opracowane i przekazane przez:

  • Archidiecezję Warszawską Kościoła Rzymskokatolickiego
  • Diecezję Praską Kościoła Rzymskokatolickiego
  • Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce
  • Kościół Greckokatolicki w Polsce
  • Muzułmański Związek Religijny w RP
  • Ośrodek Kultury Muzułmańskiej
  • Polską Unię Buddyjską
  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
  • Ruch Ewangeliczna Polska
  • Związek Wyznaniowy Hindu Bhavan Mandir w RP
  • Związek Wyznaniowy Singh Sabha Gurudwara w RP.

Informacje dotyczące liczby wyznawców są w większości wypadków szacunkową deklaracją danej organizacji. Wszystkim bardzo dziękujemy za życzliwość i dobrą i współpracę!

Centrum Myśli Jana Pawła II było pomysłodawcą stworzenia informatora i koordynowało jego przygotowanie. Publikacja powstała w ramach wykonawczego „Wspólnota” strategii #WARSZAWA2030.

Pobierz

Opublikowano 20.12.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.