Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Szanowni Państwo,

w związku z wydaniem trzeciego i ostatniego tomu „Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II” Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Archidiecezja Warszawska zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się 4 kwietnia o godz. 12:00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.

Głos zabiorą:

• Kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski
• Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy,
• Prof. Jacek Popiel, Przewodniczący Komitetu Naukowego
• Prof. Anna Kozłowska, konsultant naukowy
• Michał Senk, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

Prowadzenie: Marek Zając

Konferencja będzie okazją do podsumowania wieloletnich prac nad pierwszą na świecie, krytyczną edycją spuścizny literackiej Jana Pawła II, a zarazem punktem wyjścia i zachętą do ponownego poznawania twórczości Wojtyły, bez której nie jest możliwe pełne zrozumienie myśli i istoty nauczania późniejszego papieża.

Trzytomowe wydanie Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II to wspólne dzieło Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z Krakowa oraz Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Inicjatywa ta miała swój początek w maju 2015 roku, kiedy to został powołany Komitet Naukowy Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Na jego czele stanął prof. dr hab. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jego zastępcą została prof. dr hab. Jadwiga Puzynina z Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat honorowy objęli: kardynał Stanisław Dziwisz, kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, a także ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.Publikacja jest wynikiem wieloletniej pracy interdyscyplinarnego zespołu naukowego. Podjął się on przeprowadzenia pierwszych całościowych badań i krytycznej analizy spuścizny poetyckiej i dramatycznej Karola Wojtyły. Dzięki temu czytelnik ma możliwość jeszcze pełniejszego poznania osobowości i biografii Jana Pawła II, a także odkrywa niepublikowane do tej pory utwory.

Konferencja prasowa będzie miała formę hybrydową:

• stacjonarne wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich ul. Miodowa 17/19, budynek C

• transmisja online będzie dostępna na kanałach YouTube CMJP2 oraz Archidiecezji Warszawskiej.

Prosimy o przesłanie zgłoszenia udziału w konferencji na adres: pbysko@centrumkp2.pl