Inauguracja stypendialna

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II zostały wręczone w piątek w miejskim ratuszu. Otrzymywać je będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, którzy uczą się w Warszawie. W trakcie uroczystości prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się z dziesiątką najwyżej ocenionych stypendystów.

 


W gronie laureatów, którzy odebrali stypendia, znaleźli się florecistka, mistrzyni Polski w tańcach latynoamerykańskich, pasjonat genetyki, kontrabasista, lekkoatletka, łyżwiarka figurowa, finaliści olimpiady chemicznej i informatycznej, student lotnictwa i akordeonista.

– Krzysztof, na co dzień uczeń gimnazjum, po szkole prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci z porażeniem mózgowym, wykorzystując w nich świnki morskie – mówi Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II. Patryk, akordeonista, uczestnik i zwycięzca wielu konkursów i festiwali muzycznych, dodał w trakcie uroczystości, że jest człowiekiem prostym, przynajmniej takim stara się być. – W tym co robię, przede wszystkim w muzyce, staram się po prostu odnaleźć siebie – wyznał.

– Te stypendia są wezwaniem do podejmowania nowych inicjatyw z myślą o drugim człowieku – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Jan Paweł II zwracając się do młodych, mówił, aby młodość była „wzrastaniem”. Życzę stypendystom, aby przyszłość swoją i miasta budowali na tym, co prawdziwe i dobre, oraz aby to człowiek znajdował się w centrum ich uwagi, myśli i czynów.

Program skierowany do stypendystów zdominowała przed rokiem idea pomagania, staraliśmy się, by był powiązany z Europejskim Rokiem Wolontariatu. W ramach projektu „Inkubator Miłosierdzia” stypendyści pomagają osobom starszym, żyjącym często bez nadziei w hospicjum, ciężko chorym. Towarzyszą niepełnosprawnym w spacerach, rozmowach, czytają im na głos. Pomagają dzieciom w domach dziecka, w świetlicach, tym, którzy w różnych ośrodkach czekają na pomoc korepetytora.

Oferta programowa dla stypendystów jest szeroka i każdy może się w niej odnaleźć. Warsztaty teatralne, zajęcia z tworzenia filmów animowanych, seminaria dla młodych intelektualistów, warsztaty operatorskie – to zaledwie część bogatego programu, na który składają się inicjatywy takie jak „Podziel się talentem” czy „Akcja animacja”.

– Stypendyści nie muszą na tym poprzestać. Przychodząc do Centrum z własnymi pomysłami, mają szansę współtworzyć 1Piętro, miejsce spotkania i dialogu, gdzie odbywają się debaty, imprezy muzyczne, DKF, spotkania z udziałem podróżników, znanych dziennikarzy, osób, które podniosły się z życiowych tragedii – zachęca Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przyznano po raz ósmy. Otrzyma je 588 uczniów i studentów. Zainteresowanie stypendiami rośnie – uczniowie ponad 260 szkół ubiegali się o stypendium. W ciągu ośmiu lat przyznano 4755 stypendiów. Wśród byłych stypendystów są m.in. malarka, biznesman, dziennikarka radiowa, lekarka, pracownicy urzędów i placówek ministerialnych, ludzie wielu pasji i zainteresowań.

– Życie nie jest fair, nie daje każdemu po równo. Dlatego każda próba wyrównywania szans jest na wagę złota. Stypendia są okazją, aby złapać drugi oddech, by poczuć wiatr w żaglach, być może nawet sięgnąć po coś, co było przedtem kompletnie nieosiągalne. Jeżeli można zrobić coś takiego na skalę kilkuset młodych ludzi w jednym mieście, to jest to coś wspaniałego – mówiła w filmie wyemitowanym w trakcie uroczystości Brygida Grysiak, dziennikarka TVN24.

W tym samym filmie Michał Kleiber, prezes PAN, przyznał, że programy stypendialne powinny wspierać kreatywne myślenie po to, abyśmy stawili czoła wielu wyzwaniom przyszłości. – Jest to recepta dla nas wszystkich na dostatnie życie w najbliższych dekadach – podkreślił.

Uroczystość zakończył występ jednego ze stypendystów, który zagrał walca na akordeonie.

 

 

 

 

 

 

 

    

Opublikowano 25.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W ramach „Weekendu Seniora z Kulturą” oraz projektu „Warszawa – miasto religii” zapraszamy 6 października na spacer „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”.
Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Alicja Borkowska z Fundacji Strefa Wolnosłowa.
Projekt „Pod Wspólnym Dachem” to seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół w Górze Kalwarii i Podkowie Leśnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.