Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Inauguracja stypendialna

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II zostały wręczone w piątek w miejskim ratuszu. Otrzymywać je będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, którzy uczą się w Warszawie. W trakcie uroczystości prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się z dziesiątką najwyżej ocenionych stypendystów.

 


W gronie laureatów, którzy odebrali stypendia, znaleźli się florecistka, mistrzyni Polski w tańcach latynoamerykańskich, pasjonat genetyki, kontrabasista, lekkoatletka, łyżwiarka figurowa, finaliści olimpiady chemicznej i informatycznej, student lotnictwa i akordeonista.

– Krzysztof, na co dzień uczeń gimnazjum, po szkole prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci z porażeniem mózgowym, wykorzystując w nich świnki morskie – mówi Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II. Patryk, akordeonista, uczestnik i zwycięzca wielu konkursów i festiwali muzycznych, dodał w trakcie uroczystości, że jest człowiekiem prostym, przynajmniej takim stara się być. – W tym co robię, przede wszystkim w muzyce, staram się po prostu odnaleźć siebie – wyznał.

– Te stypendia są wezwaniem do podejmowania nowych inicjatyw z myślą o drugim człowieku – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Jan Paweł II zwracając się do młodych, mówił, aby młodość była „wzrastaniem”. Życzę stypendystom, aby przyszłość swoją i miasta budowali na tym, co prawdziwe i dobre, oraz aby to człowiek znajdował się w centrum ich uwagi, myśli i czynów.

Program skierowany do stypendystów zdominowała przed rokiem idea pomagania, staraliśmy się, by był powiązany z Europejskim Rokiem Wolontariatu. W ramach projektu „Inkubator Miłosierdzia” stypendyści pomagają osobom starszym, żyjącym często bez nadziei w hospicjum, ciężko chorym. Towarzyszą niepełnosprawnym w spacerach, rozmowach, czytają im na głos. Pomagają dzieciom w domach dziecka, w świetlicach, tym, którzy w różnych ośrodkach czekają na pomoc korepetytora.

Oferta programowa dla stypendystów jest szeroka i każdy może się w niej odnaleźć. Warsztaty teatralne, zajęcia z tworzenia filmów animowanych, seminaria dla młodych intelektualistów, warsztaty operatorskie – to zaledwie część bogatego programu, na który składają się inicjatywy takie jak „Podziel się talentem” czy „Akcja animacja”.

– Stypendyści nie muszą na tym poprzestać. Przychodząc do Centrum z własnymi pomysłami, mają szansę współtworzyć 1Piętro, miejsce spotkania i dialogu, gdzie odbywają się debaty, imprezy muzyczne, DKF, spotkania z udziałem podróżników, znanych dziennikarzy, osób, które podniosły się z życiowych tragedii – zachęca Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przyznano po raz ósmy. Otrzyma je 588 uczniów i studentów. Zainteresowanie stypendiami rośnie – uczniowie ponad 260 szkół ubiegali się o stypendium. W ciągu ośmiu lat przyznano 4755 stypendiów. Wśród byłych stypendystów są m.in. malarka, biznesman, dziennikarka radiowa, lekarka, pracownicy urzędów i placówek ministerialnych, ludzie wielu pasji i zainteresowań.

– Życie nie jest fair, nie daje każdemu po równo. Dlatego każda próba wyrównywania szans jest na wagę złota. Stypendia są okazją, aby złapać drugi oddech, by poczuć wiatr w żaglach, być może nawet sięgnąć po coś, co było przedtem kompletnie nieosiągalne. Jeżeli można zrobić coś takiego na skalę kilkuset młodych ludzi w jednym mieście, to jest to coś wspaniałego – mówiła w filmie wyemitowanym w trakcie uroczystości Brygida Grysiak, dziennikarka TVN24.

W tym samym filmie Michał Kleiber, prezes PAN, przyznał, że programy stypendialne powinny wspierać kreatywne myślenie po to, abyśmy stawili czoła wielu wyzwaniom przyszłości. – Jest to recepta dla nas wszystkich na dostatnie życie w najbliższych dekadach – podkreślił.

Uroczystość zakończył występ jednego ze stypendystów, który zagrał walca na akordeonie.

 

 

 

 

 

 

 

    

Opublikowano 25.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online