Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Imprezy towarzyszące

  • PAPIESKI TRAMWAJ

W godzinach 9:00-17:00 ulicami Warszawy jeździć będzie zabytkowy tramwaj. Dla wszystkich chętnych Centrum Myśli Jana Pawła II oraz laureaci stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przygotowali wiele niespodzianek. Zarówno młodzi, jak i starsi warszawiacy będą mogli wziąć udział w akcjach animacyjnych związanych z 30. rocznicą pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski, a także uzyskać informacje na temat tegorocznej, piątej już edycji stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

  • RADIO WOLNOŚĆ

Specjalnie z okazji rocznicy pielgrzymki uruchomione zostanie „Radio Wolność”, które w czerwcu nadawać będzie na terenie Warszawy (94,6 mhz) oraz w Internecie. W czasie całodobowej emisji programu będzie można wysłuchać obszernych fragmentów przemówień papieskich, reportaży, audycji dokumentalnych poświęconych życiu Karola Wojtyły, felietonów, a także odcinków literackich. W audycjach „Radia Wolność” będziemy wracać do chwil sprzed trzydziestu lat, wspominać je, ale również spróbujemy opatrzyć wspomnienia komentarzem, spojrzeć na nie z dzisiejszej perspektywy, przede wszystkim w kontekście doświadczenia wolności w różnych wymiarach – mówi Piotr Dardziński, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

  • MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „PAPIEŻ WOLNOŚCI” 

Wśród prelegentów znajdą się m.in. Abp Kazimierz Nycz,` prof. Jose Casanova, prof. Giovanni Barberini, o. prof. Jacek Salij, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Krzysztof Koseła, prof. Andrzej Nowak, dr hab. Mirosława Grabowska, dr Piotr Dardziński i dr Paweł Skibiński. W części historycznej poruszone zostaną współczesne aspekty doniosłości przemian, zapoczątkowanych w 1979r. Część socjologiczna wyeksponuje wyniki trzyletnich prac badawczych zespołu socjologów pod kier. dr. Tomasza Żukowskiego. Dotyczą one związków percepcji osoby i nauczania Jana Pawła II ze sferami tożsamości Polaków, ich wartości życiowych, poglądów m.in. nt. ochrony życia. – Z badań wynika, że 20 lat niepodległej Polski przyniosło modernizację, ale bez jakościowych zmian tożsamości. Nie doszło do osłabienia identyfikacji religijnych i rodzinnych. – mówi dr Tomasz Żukowski. Z ww. badań wydano raport: „Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II”. 

  • PŁYTA CD: OKNO PAPIESKIE

W 30 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Wydawnictwem Rhetos wydało kronikę spotkań Jana Pawła II z młodzieżą w oknie rezydencji arcybiskupów krakowskich w latach 1979-2002 czyli dwupłytowy album „Okno Papieskie. Franciszkańska 3”. Oprócz pamiętnego spotkania na Placu Piłsudskiego i słów: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi…Tej ziemi!” – czerwiec 1979 r. w świadomości Polaków pozostaje także pierwsze spotkanie Papieża z młodzieżą w Oknie na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Podczas wieczornych spotkań w oknie Jan Paweł II powracał do tematów, które poruszał w swoich homiliach i przemówieniach w danym dniu pielgrzymki.

 

 

Opublikowano 02.06.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.
Rekrutacja
Dołącz do naszego zespołu!
Wykład wybitnej prof. Chantal Delsol, debata pt. „Zaufanie – siła czy słabość?” oraz Warszawska Noc Muzeów. Zobaczcie majowy program centrum
Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.