Na drugich już warsztatach Kuźni, które odbyły się 07.11., zajmowaliśmy się tematem papieskich pielgrzymek do Niemiec. Myślą przewodnią zajęć był problem godności człowieka, który papież Jan Paweł II szczególnie podkreślał w swoich przemówieniach do narodu w znacznej mierze odpowiedzialnego za obie wojny światowe, a jednocześnie prężnie się rozwijającego, choć często w duchu materializmu. Godność należy się każdemu bez względu na kolor oczu, włosów, narodowość, przekonania- o czym w niektórych okrasach swojej historii zapomnieli Niemcy.
Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o narodzie niemieckim, jego świętach, obyczajach. Poznaliśmy postaci świętych i błogosławionych, które miały odwagę przeciwstawić się Hitlerowi i nazistom, m.in. Edytę Stein i Ruperta Mayera.
Zajęcia były podzielone na kilka bloków tematycznych:
- Wstęp do zajęć i integracja.
- Poznawanie Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem geografii, kultury, obyczajowości (poprzez prezentację multimedialną, a także tworzenie plakatów dotyczących danej dziedziny).
- Przybliżenie dat, tematyki i tras trzech pielgrzymek papieskich do Niemiec.
- Analiza tekstów papieskich z pielgrzymek, dotyczących problemu godności człowieka: aborcji, eutanazji, rozwoju technologicznego i traktowaniu człowieka w tej rzeczywistości; przedstawianie ich w formie scenek.
- Poczęstunek (razem z typowymi niemieckimi potrawami J) i chwila na zabawę.
- Problem nazizmu niemieckiego w Niemczech, odważna postawa błogosławionych: Edyty Stein, Ruperta Mayera, Bernarda Lichtenberga i Karola Leisnera wobec zbrodni hitleryzmu.
Jeden z Kuźniowiczów, Patryk Bednarski, tak odniósł się do warsztatów:
„Osobiście na Kuźni dowiedziałem się rzeczy, o których nie miałem pojęcia. Uważam, ze warto było poświęcić ten sobotni czas na warsztaty. Poza tym na zajęcia przychodzi wiele ciekawych, inteligentnych, mających cel w życiu osób, które mogą stać się przyjaciółmi na całe życie i pomóc nam dokonać właściwych wyborów w przyszłości i określić samych siebie. „
[nggallery id=67]