Papieskie Szkoły Letnie są kolejną inicjatywą Centrum Myśli Jana Pawła II. Odbędą się one w często odwiedzanym przez Papieża Beskidzie Niskim dla trzech grup wiekowych stypendystów Stypendium im. Jana Pawła II – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, licealistów oraz studentów.
Jan Paweł II mawiał: Na łonie natury, z dala od codziennych trosk, duch łatwiej otwiera się na rzeczywistość nadprzyrodzoną, która nadaje sensi wartość rzeczywistym planom.
Idea Papieskich Szkół Letnich powstała na kanwie wędrówek, jakie odbywał ze swoim „Środowiskiem” ks. Karol Wojtyła. Forma podróżowania Wojtyły nosiła cechy określane mianem turystyki krajoznawczo – refleksyjnej. W tym kontekście istotne staje się skupienie – rozmyślania nad najistotniejszymi problemami ludzkiej egzystencji, kontakt z przyrodą, a przez nią z Bogiem. Rozwój fizyczny owocuje rozwojem duchowym i umocnieniem człowieczeństwa.
Pierwsza Papieska Szkoła Letnia w Dołżycy k/Komańczy odbędzie się w terminie 01-11.08.2006. Przeznaczona jest dla najmłodszych stypendystów. W programie są m.in.: zajęcia dotyczące nauczania Jana Pawła II i samej Jego osoby, wędrówki po górach pod okiem doświadczonego przewodnika „papieskimi” szlakami, wycieczka autokarowa do Dukli oraz do Komańczy – miejsca internowania kard. Wyszyńskiego, a także codzienne ogniska i zajęcia sportowe.
Drugi turnus Papieskich Szkół Letnich odbędzie się w Zdyni k/Uścia Gorlickiego w terminie 14.08-24.08.2006. Pojadą tam stypendyści z liceum. W programie przewidujemy zajęcia w formie seminariów i dyskusji dotyczących nauczania Jana Pawła II i Jego osoby, lektura tekstów papieskich, wycieczki w góry szlakami Karola Wojtyły, wycieczkę autokarową do Dukli.
Ostatni wyjazd w ramach Papieskich Szkół Letnich przeznaczony jest dla studentów. Szkoła ma charakter wędrowny. W terminie 25.08 – 03.09.2006 przejdziemy całą część zachodnią Beskidu Niskiego (od Barwinka do Wysowej). Codziennej wędrówce z plecakiem towarzyszyć będą dyskusje i spotkania na temat wybranych wątków nauczania Jana Pawła II.
Podczas Szkół planujemy także spotkania z zaproszonymi gośćmi – „Środowiskiem”, o. Jarosławem Kupczakiem OP, duchownym grekokatolickim i prawosławnym, przedstawicielem mniejszości łemkowskiej.