Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Idea konferencji

Konferencja naukowa „966 rewitalizacja. Chrzest Polski jako element teologii narodu” sprzyjała będzie refleksji nad znaczeniem Chrztu Polski dla budowania tożsamości narodowej Polaków. Zapraszamy 14 listopada! Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Główną myślą konferencji będzie ukazanie wpływu, jaką Chrzest Polski w 966 roku odegrał w tworzeniu się unikalnej, polskiej teologii narodu oraz tożsamości historycznej Polaków. Sesja będzie miała ambicję ukazania wpływu sakramentów świętych, w szczególności zaś chrztu jako doświadczenia inicjacji chrześcijańskiej – na kształtowanie się polskiej podmiotowości oraz tworzenia wspólnotowego rysu polskiej religijności, zdolnej do emanacji trwałych instytucji społecznych. Polski przykład jest wskazówką, jak doświadczenia teologii łączyć się mogą z fenomenami obserwowanymi przez nauki społeczne, w głównie tym socjologię narodu.

Chrzest Polski za czasów Mieszka I zapoczątkował w zasadzie historię Polskiej wspólnoty narodowej i kulturalnej. Poza dołączeniem do rodziny chrześcijańskich społeczeństw Europy, stworzył z nas świadomą swoich dążeń i celów wspólnotę, połączoną wspólnym udziałem w chrześcijańskich misteriach. W projektowanej konferencji, wychodząc od doświadczenia chrztu, będziemy chcieli prześledzić tworzenie się instytucji społecznych inspirowanych sakramentami.

Jednym z ciekawszych wniosków, na jakie będzie chciała zwrócić uwagę nasza sesja będzie swoista rewitalizacja doświadczenia chrztu, dokonana przez polskich biskupów w XX wieku – poczynając od kard. Augusta Hlonda, poprzez opus magnum w postaci zainicjowanych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Nigdy wcześniej w historii, rocznica chrztu naszego kraju nie była obchodzona w tak zaplanowany i metodyczny sposób. Milenium, jako zrewitalizowany chrzest na wzmocnienie tożsamości i podmiotowości Polaków, budując w naszym społeczeństwie zręby społeczeństwa obywatelskiego, dekadę później owocujące wytworzeniem masowego ruchu „Solidarność”, które poprzedziło zrewitalizowanie kolejnego sakramentu – słynnego „bierzmowanie dziejów”, dokonanego w czasie I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, które wkrótce na trwale zmieniło kształt naszej części świata. Rewitalizacji bierzmowania towarzyszyła rewitalizacja kolejnego sakramentu, Eucharystii.

Konferencja poprzez swoje części będzie chciała pokazać historyczne aspekty wzmacniania podmiotowości polskiej poprzez obchody Millenium chrztu Polski, oraz – poprzez panel socjologiczny zmierzy się z absorpcją tych obchodów przez naród oraz ich następstwami społecznymi (Solidarność, fenomen papieskich pielgrzymek). Ostatnim ogniwem konferencji byłaby refleksja nad teologią, jako tym elementem, który jest niezbędny do zrozumienia społeczeństw i posiada istotny wpływ na rzeczywistość.

 

Opublikowano 05.11.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.