Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Hymn – papież słowiański

Hymn na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji kanonizacji, z edycją rękopisu wiersza Juliusza Słowackiego.

Inspiracją do wydania specjalnej okolicznościowej płyty zawierającej piękną, a zarazem odważną stylistycznie kompozycję muzyczną w postaci podniosłego w charakterze hymnu na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II jest rękopis wiersza Juliusza Słowackiego zatytułowany „Słowiański papież”.

Wiersz Słowackiego jest nie tylko proroctwem, zapowiedzią faktu polskiego papieża, ale także programem pontyfikatu oraz nieustannym i niewypełnionym jeszcze proroctwem dla Polski i świata.

W przekonaniu niektórych badaczy twórczości Słowackiego, udokumentowanym faktami jest to ostatni wiersz – a więc wiersz testament dla nas Polaków, zostawiony nam przez głęboko i poważnie myślącego o Polsce i przyszłości świata poetę, wieszcza, myśliciela i proroka.

Do napisania muzyki hymnu do słów Juliusza Słowackiego został zaproszony – Jerzy Cembrzyński, twórca wielu utworów muzycznych, aranżacji, opiekun artystyczny wielu nagrań i koncertów, kontrabasista orkiestry Filharmonii Narodowej. 

Utwór jest opracowany na dwoje solistów śpiewających – alt i baryton, kwartet wiolonczel, fortepian i chór czterogłosowy. Do projektu Słowiański Papież zostali zaproszeni następujący wykonawcy:

Agnieszka Wilczyńkska – alt
Robert Szpręgiel – barton
Andrzej Jagodziński – fortepian
Kwartet wiolonczelowy Filharmonii Narodowej w składzie:
Robert Putowski
Mikołaj Pałosz
Martyna Kępińska
Mateusz Szmyt
Jerzy Zelnik – recytacja
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Zofii Borkowskiej

Autor tekstu : Juliusz Słowacki

Autor muzyki: Jerzy Cembrzyński

Reżyseria dźwięku i mastering- Julita Emanuiłow

Komentarz – Jan Popis

Konsultant literacki – dr Marek Troszyński

Projekt graficzny- Ryszard Kajzer

Autor projektu – Elżbieta Sęczykowska

Wydawca płyty – Wydawnictwo muzyczne „Polskie Nagrania”
 Producent – Fundacja Mecenat Sztuki  Logo MS

Partnerzy projektu:
Filharmonia Narodowa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II, STOART, Polskie Nagrania

Nagrań dokonano w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Oryginał wiersza autorstwa Juliusza Słowackiego pochodzi ze zbiorów rękopisowych Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

 

 

Opublikowano 07.04.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.