Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Homo laborans”, czyli cykl wydarzeń poświęconych pracy i encyklice „Laborem exercens”

„Staraliśmy się w niniejszych rozważaniach poświęconych ludzkiej pracy uwydatnić to wszystko, co wydaje się nieodzowne, jeśli przez nią mają krzewić się na ziemi nie tylko «owoce naszej zapobiegliwości», ale także «godność ludzka, wspólnota braterska i wolność»” – tymi słowami Jan Paweł II zakończył encyklikę „Laborem exercens” przygotowaną do publikacji na 15 maja 1981 roku, ale z powodu zamachu na jego życie, ogłoszono ją we wrześniu 1981 roku.

Po 40 latach od tego momentu, poprzez cykl wydarzeń „Homo laborans” (maj-październik 2021) Centrum Myśli Jana Pawła II chce zaprosić wszystkich do refleksji na temat współczesnych wyzwań związanych z istotą pracy, jej uwarunkowań kulturowych, antropologicznych i ekonomicznych.

Opinie i teksty naszych ekspertów poświęcone pracy i encyklice znajdziecie TUTAJ.

Pierwsza debata „Karol Wojtyła i Jan Paweł II o pracy” w ramach cyklu odbędzie się już 25 maja 2021 o godz. 18. Udział w niej wezmą dr Justyna Majewska (Mt 5,14|Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), prof. Jerzy Wratny (Komitet Nauk o Pracy i Polityki Społecznej PAN) oraz Grzegorz Polak (Mt 5,14|Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego) i dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. ucz. (Centrum Myśli Jana Pawła II).

 

 

Opublikowano 14.05.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.