19 grudnia Benedykt XVI podpisał dekrety o heroiczności cnót Ojca Świętego Jana Pawła II. Papieski podpis zamyka najważniejszy etap procesu beatyfikacyjnego polskiego Papieża, któremu od tego dekretu przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. To przedostatni krok na drodze do uznania go za błogosławionego, a nawet od razu do momentu kanonizacji, która może odbyć się już w przyszłym roku. Poniżej przegląd wybranych artykułów z prasy, komentujących decyzję Benedykta XVI związaną z bliskim już oficjalnym ogłoszeniem Jana Pawła II świętym.
Dziennik Polski, 21.12.2009
Papież Jan Paweł II bliżej wyniesienia na ołtarze
ks. Jarosław Cielecki
W artykule można przeczytać o reakcjach Polaków na wieść o sobotniej decyzji papieża. To dla Polski jeden z wielkich, historycznych dni. Dekret mówi, że całe życie duchowe Karola Wojtyły staje się wzorem do naśladowania dla wierzących. W Rzymie i całych Włoszech, gdzie są Polacy, po informacji o podpisaniu dekretów modlono się dziękczynnie za ten wielki dar – poskreśla redaktor watykański. Krakowski kard. Stanisław Dziwisz, zaangażowany w proces beatyfikacyjny papieża, któremu pomagał ponad 25 lat jako osobisty sekretarz, cieszy się, że wielka praca została zwieńczona sukcesem na chwałę Bożą i ku radości całego świata, chrześcijańskiego i niechrześcijańskiego.
Super Ekspress, 21.12.2009
Beatyfikacja Jana Pawła II nastąpi w październiku 2010
Mirosław Skowron
Autor w rozmowie z Andreą Tornielli – watykanistą, włoskim pisarzem i publicystą dziennika „Il Giornale" – pyta o to, co oznacza w praktyce podpisanie dekretu o heroiczności cnót i jakie będą kolejne kroki w procesie beatyfikacyjnym. Tornielli uważa, że to zamknięcie przedostatniego etapu na drodze do wyniesienia Karola Wojtyły na ołtarze i uznania błogosławionym. Kolejnym krokiem ma być zbadanie niezwykłych wydarzeń, a więc cudu, który dokonał się za jego wstawiennictwem. Przypuszcza, że zakończenie tego etapu procedury zajmie nie więcej niż cztery-pięć miesięcy. Wówczas, po decyzji komisji medycznej, sprawa wróci do teologów, a następnie kardynałów i biskupów, po czym trafi do kancelarii Benedykta XVI. Rozważenia jej prac przez papieża spodziewałby się w maju bądź czerwcu.
Rzeczpospolita, 21.12.2009
Jan Paweł II i ksiądz Jerzy na ołtarze w 2010 r.
Ewa K. Czaczkowska
Autorka przytacza słowa osób związanych ze Sługą Bożym na wieść podpisaniu dekretu o heroiczności cnót, m.in. kard. Stanisława Dziwisza, który stwierdził, że podpisanie dekretu zaledwie w cztery lata po śmierci papieża jest dowodem na to, iż jest to jeden z najszybszych i najlepiej prowadzonych procesów beatyfikacyjnych w historii. Podkreśla, że teraz komisje lekarzy, teologów oraz biskupów i kardynałów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych będą musiały orzec, czy uzdrowienie francuskiej zakonnicy z choroby Parkinsona można uznać za cud dokonany za wstawiennictwem Jana Pawła.
Gazeta Wyborcza, 21.12.2009
Jan Paweł II niemal błogosławiony
Katarzyna Wiśniewska
Autorka opisuje szczegółowo przypadek cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego 47-letniej dziś francuskiej zakonnicy cierpiącej na chorobę Parkinsona. Choć początkowo sprawę trzymano w tajemnicy, dwa lata temu siostra opowiedziała wszystko na konferencji prasowej. Siostrze Marie-Simon-Pierre lekarze nie dawali szans, choroba wyniszczała jej organizm. Cud stał się dwa miesiące po śmierci papieża Polaka. Miałby on dodatkową wymowę: na tę chorobę cierpiał też Jan Paweł II – zauważa dziennikarka. Obok dekretu o heroiczności cnót powstanie więc dekret o cudzie, który także będzie musiał zaakceptować papież. A wtedy pozostanie już tylko ogłoszenie daty wyniesienia na ołtarze. Po beatyfikacji jego ciało być może zostanie wystawione w przeszklonej trumnie w Bazylice św. Piotra.
Nasz Dziennik, 21.12.2009
Najistotniejszy moment w procesie
Małgorzata Bochenek
Z rozmowy z ks. prałatem Sławomirem Oderem, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Ojca Świętego Jana Pawła II można dowiedzieć się, że dla niego cały proces jest ogromną, fascynującą przygodą zarówno w aspekcie ludzkim, jak i chrześcijańskim oraz duchowym. Sobotnia promulgacja dekretu faktycznie stanowi bardzo istotny moment. W przypadku procesu dotyczącego heroiczności cnót postulator miał za zdanie przygotowanie pozycji dokumentującej tezę procesową, którą była owa heroiczność cnót. W tej chwili zadaniem dla księdza prałata jest przygotowanie dokumentacji, zebranie całego materiału, jego przedstawienie, ewentualne uzupełnienie, jeżeli byłaby taka potrzeba, w zależności od tego, jaki będzie przebieg studium merytorycznego dotyczącego cudu francuskiej zakonnicy.
Nasz Dziennik, 21.12.2009
Dekrety zatwierdzone
Autor artykułu wyszczególnia, co zostało zawarte w 21 dekretach, podpisanych przez Benedykta XVI, z których 10 dotyczy cudów, a kolejne 10 mówi o heroiczności cnót. Wśród nich jest również ten dotyczący Jana Pawła II. Spośród Sług Bożych, którym obecny papież podobnymi dokumentami otworzył bezpośrednią drogę do wyniesienia na ołtarze, znaleźli się m.in. papież Pius XII, ks. Jerzy Popiełuszko – działacz solidarnościowy, bł. Stanisław Kazimierczyk beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1993 roku, bł. Andrea Bessette – kanadyjski zakonnik, bł. Mary MacKillop – zakonnica, jedyna błogosławiona australijska, bł. Julia Salzano – włoska zakonnica.
Dziennik Gazeta Prawna, 21.12.2009
Jan Paweł II coraz bliżej wyniesienia na ołtarze
Jędrzej Bielecki
Redaktor zaważa, że światowe agencje skupiły się w sobotę na innej decyzji Benedykta XVI. Tego samego dnia papież podjął bowiem także kontrowersyjną decyzję o uznaniu heroiczności czynów Piusa XII, którego pontyfikat przypadł na lata 1939-58. Część historyków uważa, że Pius XII był bierny wobec tragedii Holokaustu, o której dobrze wiedział. Benedykt XVI broni jednak swojej decyzji. Twierdzi, że w archiwach Watykanu są dowody świadczące o tym, że choć Pius XII otwarcie przeciw Holokaustowi nie wystąpił, uratował setki tysięcy Żydów. Jego proces beatyfikacyjny trwa już ośmiokrotnie dłużej niż proces Jana Pawła II.
Polska, 21.12.2009
W 2010 r. beatyfikacje papieża i ks. Jerzego
Marta Paluch
Dziennikarka podkreśla, że kanonizacja papieża z Polski będzie wydarzeniem na skalę globalną, narodową i lokalną (krakowską), to wielki dar dla Kościoła. Przywołuje komentarz Adama Szostkiewicza, publicysty i znawcy tematyki kościelnej, który stwierdził, że nadchodzący rok będzie bardzo ważny dla polskiego Kościoła. Mimo spekulacji włoskich gazet, że kard. Dziwisz chciał, by beatyfikacja nastąpiła w Krakowie – zdaniem autorki – pewne jest, że ogłosi ją papież Benedykt XVI w Watykanie.