Wernisaż Heretyczki / performatywny seans spirytystyczny

23.2.23 / G. 18:00

Dyskusja odbędzie się 23 lutego (czw.) o godzinie 18:00, a o 19:00 zapraszamy na „Performatywny seans spirytystyczny

Wernisaż potrwa do 26 lutego (nd.)

Galeria Prześwit, ul. Freta 39

Cena biletu: wstęp wolny


Otchłań jest przestrzenią deprawacji, która od wieków w kulturze chrześcijańskiej jest częścią całości piekła. Kojarzona jest również z głębokim lękiem i ucieczką od bezradności.

Stałym elementem Festiwalu Nowe Epifanie jest program z dziedziny sztuk wizualnych. W tym roku, kurator Dawid Zalesky, przygotował wystawę „Heretyczki”. Do współpracy zaprosił scenografkę Elżbietę Szurpicką oraz aktorkę Beatę Passini.

Kontekst otchłani – motywu przewodniego festiwalu – twórcy wystawy łączą ze zjawiskiem często lekceważonym w naszej kulturze, czyli historiami heretyczek mistyczek oraz ezoteryczek. 

Kobiety wykluczone ze społeczności, często też wykluczone z chrześcijaństwa, w ramach panującej przez 800 lat doktryny sądowniczej były skazywane na ostracyzm oraz śmierć. Adolf Holl w książce ,,Heretycy’’ dochodzi do wniosku, że żadne pozaeuropejskie społeczeństwo, nie występowało aż tak długo z równie niepohamowaną wściekłością przeciwko myślom zielarek, akuszerek, zakonnic.

Dlatego artyści postanowili dać im głos, pozwolić je usłyszeć oraz dokończyć to, czego nie zdążyły powiedzieć za swojego życia. 

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie „Performatywny seans spirytystyczny”, w którym aktorka Beata Passini jako performerka-kobieta-medium podejmie próbę nawiązania kontaktu z głosami zmarłych heretyczek. 

Cytowane widma i zjawy:

Marguerite Porete
Jeanne d’Arc Helena Bławatska
Agnieszka Pilchowa
Simone Weil
Faustyna Kowalska
Maria Franciszka Kozłowska
Hilma af Klint
Caryll Houselander

W ramach wernisażu odbędzie się także dyskusja:
„Otchłań i lęk we współczesnym społeczeństwie. Duchowy głos współczesnych heretyczek”
.

Rozmowę moderować będzie Karolina Kliszewska – historyczka sztuki oraz kuratorka prowadząca Galerię Prześwit w Warszawie.


Medium: Beata Passini
Scenografia: Elżbieta Szurpicka
Opracowanie tekstów: Kasper Cecha-Czerwiński
Video: Piotr Pająk
Panel dyskusyjny: Karolina Kliszewska
Kurator: Dawid Zalesky

23.02.2022 godz. 18:00 – panel dyskusyjny
23.02.2022
godz. 19:00 – 26.02.2023 wernisaż

Dodano: