Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Heiligenhof

Celem zorganizowanej przez Akademie Mitteleuropa konferencji „Święci jako budowniczy mostów pomiędzy narodami europejskimi” było przybliżenie studentom z Polski i z Niemiec postaci świętych oraz zwrócenie ich uwagi na fakt, że bez względu na okres, w którym święci żyli, bardzo często działali na arenie międzynarodowej. Podczas konferencji, która odbywała się w dniach od 20 do 25 maja, Polscy i niemieccy uczestnicy kolejno wygłaszali swoje referaty, opowiadając uczestnikom o życiu i o rozwoju kultu wybranych świętych. Ekipa Centrum Myśli JP2 przedstawiła postacie św. Wojciecha, Jadwigi Śląskiej, Stanisława Kostki, Jacka Odrowąża, Rychezy oraz Maksymiliana Kolbego. Każdej prezentacji towarzyszyła dyskusja, w której uczestnicy mieli możliwość dzielenia się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.

Seminarium było próbą znalezienia w historii wątków, które łączą narody, które „budują mosty pomiędzy wschodem i zachodem”, tworząc podstawy do dalszych wzajemnych kontaktów. Święci mieli ogromny wkład w budowanie pozytywnych stosunków między narodami. Ich zasługi są imponujące, ale często widoczne jedynie w sferze kościelnej, religijnej. Pamiętają o nich teolodzy, wspominają księża. Obecnie więc, w społeczeństwie coraz bardziej zlaicyzowanym, musimy szukać nowych dróg prowadzących do przyjaźni z sąsiadami.

20 maja o północy rozpoczęła się nasza wyprawa do Bad Kissingen. Wyprawa początkowo trudna i wyczerpująca (15 godzin w busie, gdy żar leje się z nieba…), ale początki zawsze bywają trudne – potem było już tylko sympatycznie, sympatyczniej i jeszcze sympatyczniej!

Grupą 13-osobową pojechaliśmy do malowniczego miasteczka w słonecznej Bawarii. Celem naszego wyjazdu było centrum konferencyjne Heiligenhof. Oprócz 13-osobowej reprezentacji Centrum Myśli JP2, w seminarium udział wzięli także studenci teologii z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium. Prelegentami i znawcami tematu byli: prof. dr Stefan Samerski z ww. uniwersytetu oraz Raimund Paleczek, teolog i slawista.

Dzięki seminarium zwróciliśmy uwagę na fakt, że stosunki polsko-niemieckie bez udziału ludzi Kościoła wyglądałyby zupełnie inaczej. Zauważyliśmy także, że święci są bliżej nas niż nam się często wydaje i warto ich przywoływać w codziennej modlitwie.

Wyjazd do Bad Kissingen był niezwykle ciekawy i bardzo wartościowy dla jego uczestników. Mieliśmy możliwość nawiązania kontaktów ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, była okazja do podszlifowania języka niemieckiego; zwiedzaliśmy m. in. Fuldę – serce katolickich Niemiec oraz Drezno, które jest perłą w kulturze i historii Niemiec (a i z polską historią nieco się łączy poprzez królów z saskiej dynastii Wettinów, którzy zasiadali na polskim tronie).

Te sześć dni wspólnych rozmów i wycieczek minęło bardzo szybko, ale w naszej pamięci z pewnością pozostanie na bardzo długo. Zostaliśmy przez Niemców przyjęci niezwykle gościnnie, wieczorne pogawędki przy herbacie i dźwiękach gitary dodatkowo zachęcają do powrotu do tego miejsca.

Warto wspomnieć, że dla Centrum Myśli JP2 był to pierwszy tego typu wyjazd. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty pozwolą na kontynuowanie znajomości i organizowanie innych, wspólnych przedsięwzięć w Polsce i w Niemczech.

Aneta Mamcarz

[nggallery id=292]

Opublikowano 11.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.