Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Gra o wolność – informacja prasowa

Informacja prasowa, 27 maja 2019 r.

GRA O WOLNOŚĆ

Młodzież zaprasza do gry miejskiej o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Ruszyły zapisy na miejską „Grę o Wolność”, w której będzie można uczestniczyć w niedzielę, 2 czerwca Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest to już 3. edycja projektu przygotowywanego przez Stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Tym razem młodzież zmierzyła się z tematem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wpływu, jaki miała na przemiany w naszym kraju w latach 80. i 90.

Organizatorami Gry są Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury oraz Biuro Programu „Niepodległa”.

„Gra o Wolność ” to projekt edukacyjny, popularyzujący wiedzę o Janie Pawle II oraz jego wkładzie w kształtowanie się wolnej Polski. Realizujemy go w niecodziennej, atrakcyjnej dla uczestników formule gry miejskiej – tłumaczy Maria Jankowska z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynatorka projektu.

Gra będzie mieć charakter zabawy edukacyjnej rozgrywanej w pięknym plenerze Łazienek Królewskich. Poprzez kolejne zadania ukryte na planszach pod QR-kodami uczestnicy poznają kontekst historyczny i przesłanie wizyty papieża w czerwcu 1979 roku. Gra będzie również zaproszeniem do refleksji nad znaczeniem i aktualnością tego wyjątkowego spotkania na przestrzeni kolejnych czterdziestu lat, a także dzisiaj.

Gdy byłem młodszy, papież był dla mnie wyjątkowym człowiekiem, kimś wielkim i niedostępnym. Przy tworzeniu „Gry o Wolność” patrzyłem jednak na niego jak na ojca, bliską osobę, w której dostrzegam ponadczasową mądrość i miłość, motywującą mnie do wolontariatu i codziennego życia – mówi Ryszard Gromek, student I roku Informatyki na UW, stypendysta m.st. Warszawy im. Jana Pawła II i współtwórca projektu. W samej grze podoba mi się to, że jako młodzi ludzie podołaliśmy wielkiemu zadaniu. Pracę rozpoczęliśmy od lektury przemówień i homilii papieża z pielgrzymki z 1979 roku. Wybraliśmy z nich to, co nam wydało się najważniejsze. A już za chwilę będziemy mogli obserwować efekt tej wielotygodniowej pracy. Mamy nadzieję, że będzie to efekt WOW.

Nie mogę się doczekać tych wszystkich osób, którym jako animator będę mógł przekazać coś wartościowego.

Ignacy Stachera, uczeń 7 klasy szkoły podstawowej zauważa, jak ważny dla młodych jest udział w procesie tworzenia gry.  Ale nie tylko to.  Czytając różne teksty źródłowe i przemówienia Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do ojczyzny miałem okazję poznać myśl papieża w formie, po którą zapewne normalnie bym nie sięgnął – podkreśla Ignacy. Wiedza, którą wraz z pozostałymi twórcami gry będę się starał przekazać graczom, zostanie we mnie na długo i to kolejna wartość, jaką wynoszę z uczestnictwa w tym projekcie.

Do udziale w grze stypendyści zapraszają grupy co najmniej 2-osobowe bez względu na wiek.

Niedziela 2 czerwca będzie jedyną okazją do rozegrania gry z udziałem stypendystów – animatorów. Jednak dla wszystkich, którzy 2 czerwca nie zdołają dotrzeć do Łazienek Królewskich, mamy niespodziankę – zachęca Maria Jankowska. Stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przygotowali wersję Gry o Wolność, w którą można zagrać samodzielnie, w dowolnej chwili, spacerując po Łazienkach Królewskich w dniach
3—9 czerwca 2019 r. Wystarczy mieć ze sobą telefon komórkowy i zeskanować OR-kody znajdujące się na planszach. Co więcej, tegoroczna „Gra o Wolność” jest dostępna nie tylko dla warszawiaków. Organizatorzy zapraszają do śledzenia wydarzeń obchodów
40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski organizowanych przez Biuro Programu „Niepodległa”, których częścią będzie nasza gra.

 

GRA O WOLNOŚĆ

Kiedy? Niedziela, 2 czerwca, 12.00–16.30

Gdzie? Niepodległa. Miejsce spotkań w Łazienkach Królewskich (wejście przy Ogrodzie Botanicznym UW).

Wstęp wolny, obowiązują zapisy poprzez formularz dostępny na www.centrumjp2.pl oraz w dniu imprezy przy punkcie startowym.

Organizatorzy: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, Biuro Programu „Niepodległa”.

***
„Gra o wolność” jest częścią projektu ’79—’19. Odpowiedzialność za dobro wspólne realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Szczegółowe informacje o innych wydarzeniach udostępnione są na centrumjp2.pl

 

Kontakt dla mediów:
Joanna Korzeniewska – rzecznik prasowy
e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl; tel. 533 318 541

Opublikowano 30.05.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.