Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Gorzkie Żale

2 kwietnia 2007 roku, o godz. 20.15 Plac Defilad stał się miejscem jubileuszowej, uroczystej inscenizacji pasyjnej modlitwy „Gorzkie Żale”.

W oratorium wzięło udział czterystu artystów, w tym Chór Pokolenia JP2, Schola Cantorum Gedanensis, Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” z Szypliszek, orkiestra symfoniczna, ludowi aktorzy tradycyjnych Misteriów Pasyjnych, a także Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Kinga Preis, Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Jan Peszek, Paweł Kukiz, Dorota Segda, Andrzej Grabowski.
Formom muzycznym towarzyszyły elementy teatralizowane, sceny pantomimiczne i tzw. żywe obrazy. Wielkie multimedialne widowisko zaadoptowało wzory Misterium Pasyjnego i wpisało w kontekst współczesności – tętniącego życiem miasta, wielkomiejskiego pejzażu z pędzącymi samochodami, tramwajami, oświetlonymi wieżowcami. Aktorzy odgrywali swe role nie tylko na scenie, m.in. Krzysztof Globisz oraz Dorota Segda wygłaszali poruszające fragmenty misterium stojąc na Rondzie Dmowskiego.

Nawiązując do średniowiecznej tradycji teatru animacji w widowisku użyte zostały duże figury animowane. Rzeźby ludowe, proste i wyraziste odwoływały się do głębokich, dla wszystkich zrozumiałych emocji. Nad sceną zawisł wielki krzyż. Na proscenium ponadnaturalnej wielkości Chrystus Umęczony Ecce Homo w czerwonym płaszczu i koronie z ciernia. Ustawienie rzeźb zmieniało się – nieporuszony pozostał Chrystus wiszący poziomo na krzyżu oraz Oko Opatrzności górujące nad sceną.

Momentem kulminacyjnym była godzina śmierci Jana Pawła II – 21:37. Modlitwę w intencji Jana Pawła II poprowadzi kardynał Józef Glemp. A na zakończenie uroczystości arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz pobłogosławił mieszkańców Warszawy.

Widowisko zgromadziło ok. 7 tyś warszawiaków na Pl. Defilad. Ponadto widowisko było transmitowane przez TVP1. Mogli je oglądać także zgromadzeni na placu Piłsudskiego.

Opublikowano 12.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 5 czerwca odbędzie się zamknięta debata ekspercka poświęcona rozumieniu sprawczości politycznej.
Wykorzystajcie nadchodzący czas na zapoznanie się z kryteriami przyznawania stypendiów. W tym miesiącu zapraszamy także na koncert naszego Chóru, wykłady oraz Dzień Stypendysty.
Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.