W Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. W tym niezwykłym okresie Centrum organizuje festiwal teatralny Gorzkie Żale. Oprócz wydarzeń artystycznych chcemy zachęcić do uczestnictwa w cotygodniowym nabożeństwie Gorzkich Żali. Śpiew prowadzi Adam Strug, a kazanie pasyjne inspirowane „Faustem” wygłosi ks. Stanisław Adamiak. Spotykamy się w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 18:00 w kościele Środowisk Twórczych. Po nabożeństwie, na 1Piętrze o 19:15 pokaz filmu korespondującego z tematem kazania.
NIEDZIELA (17 lutego)
18.00 – nabożeństwo gorzkich żali w Kościele Środowisk Twórczych pw. Św. Andrzeja, Plac Teatralny 20
„Czasem wydaje nam się może, że dobro samo w sobie jest nudne, że potrzeba trochę zła dla pełni życia, że warto zarezerwować sobie trochę wolności od Boga, choćby za cenę paktu z diabłem, by móc uzyskać coś więcej od życia, by móc poczuć się wolnym i twórczym. Ale tak nie jest. Zło nie czyni człowieka większym, nie może też uczynić go lepszym. Zawsze go poniża. Obiecuje życie w pełni, młodość, miłość, obiecuje nawet bycie pożytecznym dla innym – ale zostawia w ślad za sobą same nieszczęścia i śmierć niewinnych osób: uwiedzionych dziewczyn, honorowych młodzieńców, bezbronnych starców… Szatan niesyty jest krwi, niesyty jest ludzkich ofiar – bo te potwierdzają mu, że ma władzę nad tym światem.”
Fragment kazania ks. Stanisława Adamiaka na najbliższą niedzielę.
19.15 – POKAZ FILMU „ZAWÓD: REPORTER” (reż. M. Antonioni) na I piętrze, ul. Foksal 11,
bilety do nabycia na I piętrze (od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00 – 16.00, w dniu pokazu na pół godziny przed seansem) oraz przez Internet: www.gorzkiezale.pl,
tel. 22 826 42 21
David Locke (Jack Nicholson) jest uznanym reporterem telewizyjnym. Podczas wyjazdu do jednego z afrykańskich państw próbuje zdobyć kontakt z partyzantami walczącymi o przejęcie władzy. Któregoś dnia znajduje w hotelu zwłoki biznesmena Davida Robertsona (Charles Mulvehill). Znudzony swoją pracą i sfrustrowany nieudanym życiem osobistym, Locke ulega pokusie wcielenia się w kogoś innego. Niczym Faust, rozczarowany i skuszony możliwością zmiany, rozpoczyna nowe życie – przejmuje tożsamość Robertsona i, korzystając z notatnika zmarłego, przemierza pod jego nazwiskiem Afrykę i Europę. Nawiązuje także namiętny romans z piękną, młodą dziewczyną (Maria Schneider). Człowiek, pod którego podszywa się reporter, był handlarzem bronią. Nowemu Robertsonowi-Locke’owi przynosi to wiele korzyści finansowych, ale jednocześnie sprowadza na niego kłopoty…
Po filmie zapraszamy na spotkanie z gościem specjalnym i dyskusję.