Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Gniezno – spotkanie 28.11.2008

Podczas kolejnych zajęć „Papolandii” odwiedzaliśmy Gniezno. Naszą „podróż” zaczęliśmy na ulicy Niecałej 2.

Pierwsza część warsztatów była poświęcona integracji najmłodszych stypendystów i rozbudzeniu ich młodych umysłów. Zaczęliśmy od gry „bitwa na imiona”, która bardzo ułatwiła późniejsze komunikowanie się. Następnie przyszła kolej na wykorzystanie talentów plastycznych dzieci, czyli akcja tworzenia kartek świątecznych. Pomysłów, kolorów, wzorów oraz innowacyjnych technik nie zabrakło; sami wolontariusze byli zaskoczeni swoimi zdolnościami.

Podczas 10-minutowego odpoczynku i posiłku młodzi uczestnicy zebrali siły na najważniejszą część zajęć.

Adrian przygotował specjalną prezentację, która wprowadziła do tematu i przybliżyła wszystkim uczestnikom historię Gniezna. Opowiedział nam o pierwszej stolicy Polski w sposób interesujący i niekonwencjonalny. Wystąpienie przypadło do gustu zarówno starszym, jak i młodszym uczestnikom, zwłaszcza, że prowadzący popisał się przy tym niemałą wiedzą historyczną.

Po tym wstępie uczestnicy „podróży” zostali podzieleni na kilka grup: każda z nich otrzymała opis jakiegoś ważnego dla Polski wydarzenia, począwszy od chrztu Polski, a skończywszy na Konstytucji 3 maja. Ich zadaniem było przygotowanie pantomimy obrazującej dany epizod, tak aby inni mogli odgadnąć, o jakie zdarzenie chodzi.

Pod okiem chętnych do pomocy wolontariuszy powstały wspaniałe scenki, które następnie były prezentowane przed resztą grupy. Każdy casus, po rozpoznaniu go przez zgromadzonych, był umieszczany wraz z datą w odpowiednim miejscu na mapie Polski, przygotowanej przez naszego geografa Bartłomieja.

Aby rozluźnić atmosferę rywalizacji, każda grupa otrzymała przygotowany przez Dorotę tekst „Bogurodzicy” z lukami. Zadanie polegało na tym, aby po wysłuchaniu utworu uzupełnić puste miejsca odpowiednimi wyrazami. Kasia i Dorota krótko omówiły cały utwór oraz wyjaśniły najtrudniejsze wyrazy.

I tak oto zmęczeni, ale z uśmiechami na ustach, dotarliśmy do końca kolejnej „podróży”. Każdy dostał godło Gniezna, aby na otrzymanych wcześniej mapach mógł zaznaczyć kolejny przystanek naszej wyprawy.

Tekst przygotowała: Wanda Baltaza

[nggallery id=100]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.