Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

General idea

You can find the overall idea of the conference in english at the bottom of the page Call for Papers.

W imieniu Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konferencji naukowej: „Niebezpieczne związki. Teologia, nauki społeczne i nowoczesność”, która odbędzie się 12 kwietnia 2012 roku, w Centrum na 1 Piętrze.
Konferencja będzie skupiać się na skomplikowanych relacjach teologii, wiary i nauk społecznych. Nowoczesność, rozumiana jako projekt intelektualny, silnie akcentuje sekularyzację i relatywizm. Przez to odbiera sferze sacrum należyte jej miejsce w kulturze współczesnej, równolegle zastępując ją zeświecczoną wizją świata.

Jan Paweł II w encyklice „Fides et ratio” napisał: „Odpowiedzią na odwagę wiary musi być odwaga rozumu”. Właśnie o tę odwagę oraz relacje między wiarą i rozumem chcemy zapytać podczas kwietniowego spotkania. Sądzimy bowiem, że walka i utwierdzanie się w braku zrozumienia nie stwarzają odpowiedniej płaszczyzny dla spotkania tak ważnych sfer. Sfer, dodajmy, stanowiących w sposób integralny o człowieku. Proponujemy zatem dyskusję odważną i respektującą argumenty, których siła tkwi nie w mocy autorytetu, a w ich treści.
Nowoczesność stopniowo wypierała religię i teologię. Nauka, wierny uczeń nowoczesności, tę tendencję wzmocniła. Na miejsce chrześcijaństwa nowoczesność postawiła religie zastępcze, ziemskie absoluty, takie jak rynek, państwo, klasę, człowieka, naród – mówi dr Michał Łuczewski (Instytut Socjologii UW). – Jeśli chcemy, żeby teologia i nauka znów się spotkały, a może spotkały się po raz pierwszy, musimy wyjść poza dogmaty nowoczesności. W tym właśnie duchu chcemy poszukiwać punktów spotkania między tymi dwoma, wciąż nierozumiejącymi się dziedzinami wiedzy. Możemy liczyć przy tym na coraz większą liczbę sprzymierzeńców, który przekraczają nowoczesność, gromadząc się pod sztandarem post sekularyzmu.

Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim.

Zapisy do 10 kwietnia – ametzger@centrumjp2.pl

Zaprasza Komitet Organizacyjny: dr Michał Łuczewski, dr Stanisław Burdziej i Angelika Metzger.

 

Załączniki

Call for Papers.pdf

Opublikowano 11.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.