Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Finanse w służbie integralnego rozwoju człowieka – prof. Jens Lowitzsch [30.05.2016 r.]

Jak z prekariatu uczynić klasę średnią? 

Finanse nie mają dziś dobrej sławy. Kojarzą się, zwłaszcza po kryzysie, z przywilejami i nadużyciami najbogatszych, których koszty ponoszą zwykli obywatele. Naturalną reakcją wydaje się nałożenie kagańca finansom: wyższego opodatkowania, ściślejszych regulacji, definitywnych zakazów.

Ale czy to rzeczywiście ma sens? Jeśli finanse są tak ważną częścią współczesnej gospodarki, może powinniśmy się zastanawiać, jak wykorzystać je w służbie niezamożnym warstwom społeczeństwa?

Postanowiliśmy pójść tą właśnie drogą. Punktem wyjścia będzie dla nas będzie myśl Louisa Kelso. Rozumiał on doskonale, że, jak pisał Jan Paweł II w „Sollicitudo rei socialis”, „prawdziwy rozwój nie może polegać na zwykłym gromadzeniu bogactw i możności korzystania w większym stopniu z dóbr i usług, jeśli osiąga się to kosztem niedorozwoju wielkich rzesz i bez należytego uwzględnienia wymiarów społecznych, kulturowych i duchowych istoty ludzkiej”. Jako prawnik, finansista i filozof chciał wiedzieć jakich warunków ów prawdziwy rozwój wymaga, aby potem wdrożyć je w życiu społecznym.

Postać Louisa Kelso oraz jego najważniejsze postulaty przedstawi prof. Jens  Lowitzsch z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w wykładzie otwierającym konferencję pt. „Jak poszerzyć dostęp do kredytu inwestycyjnego”? Prof. Lowitzsch poruszy następujące kwestie:

  • Czy dostęp do kredytu inwestycyjnego, jedynie dla bogatych, jest sprawiedliwy?
  • Czy ubezpieczenie kredytu inwestycyjnego może spełnić rolę wymaganego przez bank zabezpieczenia?
  • Czy dojrzałe firmy powinny wypłacać cały zysk jako dywidendę?

 

W dyskusji po wykładzie wezmą udział znakomici finansiści:

☆ Zdzisław Sokal – doradca ekonomiczny Prezydenta RP, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
☆ dr Cezary Mech – prezes Agencji Rankingu Społecznego, były wiceminister finansów
☆ dr Dariusz Gątarek – członek rady nadzorczej Alior Banku

 Zarówno wykład jak i dyskusja będą prowadzone w języku polskim.

 

30 maja (poniedziałek) godz. 18.30-20.00,
Centrum Myśli Jana Pawła II, ul Foksal 11,
sala kominkowa, I piętro

Opublikowano 24.05.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.