Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Tryptyk rzymski | Film

Film „Tryptyk rzymski”

Film łączy w nowoczesnej formie poezję, recytowaną przez wybitną krakowską aktorkę, z przekazem wizualnym atrakcyjnym dla współczesnego odbiorcy. Tłem dla poematu Papieża, inspirowanego Sądem Ostatecznym Michała Anioła, stał się środek ruchliwego, zatłoczonego miasta; zaś rolę fresków z sykstyńskiej polichromii pełnią migawki z codziennego życia. W ten sposób słowa papieskiej poezji przemawiają do widza ze szczególną mocą – ich kontekstem staje się otaczająca nas rzeczywistość. Nastrojowa, delikatna muzyka Grzegorza Turnaua sprzyja zadumie nad sensem czasu, miłości, przemijania…

Dlaczego Danuta Michałowska?

Od momentu opublikowania poematu w 2003 roku był on wykonywany przez wielu wybitnych aktorów, m.in. Krzysztofa Kolbergera i Andrzeja Seweryna. Jednakże to właśnie wykonanie Danuty Michałowskiej, przyjaciółki Papieża z młodzieńczych lat, było szczególnie bliskie Autorowi.

Historia znajomości Danuty Michałowskiej i Karola Wojtyły sięga czasów wojny, kiedy pod kierunkiem Mieczysława Kotlarczyka współtworzyli działający w Krakowie Teatr Rapsodyczny. Centralne miejsce w programie i praktyce artystycznej teatru zajmowało słowo.

W trudnych konspiracyjnych warunkach, w jakich odbywały się spektakle, słowo było jedynym narzędziem, przy pomocy którego aktor budował wizję sceniczną. To dzięki istnieniu Teatru Rapsodycznego swoją drogę na scenę znalazło wiele arcydzieł literatury polskiej i europejskiej, m.in. Pan Tadeusz, Król Duch czy Eugeniusz Oniegin. Rapsodycy (w tym również przyszły papież) stworzyli gamę niezapomnianych ról i przez lata stanowili punkt odniesienia w interpretacji słowa scenicznego.

Szczególną wrażliwość na słowo, teatralne zainteresowania oraz artystyczne przyjaźnie Karol Wojtyła zachował przez całe życie. Już jako papież zapraszał Danutę Michałowską do pokazywania spektakli w Watykanie. W salonach papieskich odbyły się prezentacje monodramów artystki: Ja bez imienia oraz Gołębica w rozpadlinach skalnych. Nagrania interpretowanej przez Michałowską poezji, m.in. Norwida, stanowiły podstawę do prywatnych papieskich rekolekcji. Aktorka była jedną z pierwszych interpretatorek poezji Andrzeja Jawienia (pseudonim Karola Wojtyły) oraz prezentowanego przez nas Tryptyku rzymskiego.

Poemat w wykonaniu Danuty Michałowskiej jest nagraniem unikalnym – jak dotąd jedynym prezentującym szerokiej publiczności, czym było aktorstwo rapsodyków skupione na wydobywaniu z tekstu bogactwa treści, jego ładunku intelektualnego i dramatycznego.
Widz, oglądając Tryptyk rzymski, poczuje, jak bardzo słowa Jana Pawła II bliskie są naszej codzienności, wciąż dając nam nadzieję na przyszłość.

 • Reżyser: Halina Bisztyga
 • Producent: Centrum Myśli Jana Pawła II
 • Producent wykonawczy: TOProduction
 • Dystrybucja: TIM Film Studio
 • Obsada: Danuta Michałowska
 • Gościnnie: Olga Borys, Maciej Kozłowski, Radosław Krzyżowski, Dorota Miśkiewicz, Jan Peszek, Jan Pospieszalski, Anna Szałapak, Zbigniew Wodecki, Stefan Błaszczyński
 • Muzyka: Grzegorz Turnau
 • Premiera na DVD: 27 marca 2008
 • Czas trwania: 44 minuty
 • Gatunek: poetycko-muzyczny obraz filmowy
 • Rok produkcji: 2007

Opublikowano 27.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.