Tryptyk rzymski | Film

Film „Tryptyk rzymski”

Film łączy w nowoczesnej formie poezję, recytowaną przez wybitną krakowską aktorkę, z przekazem wizualnym atrakcyjnym dla współczesnego odbiorcy. Tłem dla poematu Papieża, inspirowanego Sądem Ostatecznym Michała Anioła, stał się środek ruchliwego, zatłoczonego miasta; zaś rolę fresków z sykstyńskiej polichromii pełnią migawki z codziennego życia. W ten sposób słowa papieskiej poezji przemawiają do widza ze szczególną mocą – ich kontekstem staje się otaczająca nas rzeczywistość. Nastrojowa, delikatna muzyka Grzegorza Turnaua sprzyja zadumie nad sensem czasu, miłości, przemijania…

Dlaczego Danuta Michałowska?

Od momentu opublikowania poematu w 2003 roku był on wykonywany przez wielu wybitnych aktorów, m.in. Krzysztofa Kolbergera i Andrzeja Seweryna. Jednakże to właśnie wykonanie Danuty Michałowskiej, przyjaciółki Papieża z młodzieńczych lat, było szczególnie bliskie Autorowi.

Historia znajomości Danuty Michałowskiej i Karola Wojtyły sięga czasów wojny, kiedy pod kierunkiem Mieczysława Kotlarczyka współtworzyli działający w Krakowie Teatr Rapsodyczny. Centralne miejsce w programie i praktyce artystycznej teatru zajmowało słowo.

W trudnych konspiracyjnych warunkach, w jakich odbywały się spektakle, słowo było jedynym narzędziem, przy pomocy którego aktor budował wizję sceniczną. To dzięki istnieniu Teatru Rapsodycznego swoją drogę na scenę znalazło wiele arcydzieł literatury polskiej i europejskiej, m.in. Pan Tadeusz, Król Duch czy Eugeniusz Oniegin. Rapsodycy (w tym również przyszły papież) stworzyli gamę niezapomnianych ról i przez lata stanowili punkt odniesienia w interpretacji słowa scenicznego.

Szczególną wrażliwość na słowo, teatralne zainteresowania oraz artystyczne przyjaźnie Karol Wojtyła zachował przez całe życie. Już jako papież zapraszał Danutę Michałowską do pokazywania spektakli w Watykanie. W salonach papieskich odbyły się prezentacje monodramów artystki: Ja bez imienia oraz Gołębica w rozpadlinach skalnych. Nagrania interpretowanej przez Michałowską poezji, m.in. Norwida, stanowiły podstawę do prywatnych papieskich rekolekcji. Aktorka była jedną z pierwszych interpretatorek poezji Andrzeja Jawienia (pseudonim Karola Wojtyły) oraz prezentowanego przez nas Tryptyku rzymskiego.

Poemat w wykonaniu Danuty Michałowskiej jest nagraniem unikalnym – jak dotąd jedynym prezentującym szerokiej publiczności, czym było aktorstwo rapsodyków skupione na wydobywaniu z tekstu bogactwa treści, jego ładunku intelektualnego i dramatycznego.
Widz, oglądając Tryptyk rzymski, poczuje, jak bardzo słowa Jana Pawła II bliskie są naszej codzienności, wciąż dając nam nadzieję na przyszłość.

  • Reżyser: Halina Bisztyga
  • Producent: Centrum Myśli Jana Pawła II
  • Producent wykonawczy: TOProduction
  • Dystrybucja: TIM Film Studio
  • Obsada: Danuta Michałowska
  • Gościnnie: Olga Borys, Maciej Kozłowski, Radosław Krzyżowski, Dorota Miśkiewicz, Jan Peszek, Jan Pospieszalski, Anna Szałapak, Zbigniew Wodecki, Stefan Błaszczyński
  • Muzyka: Grzegorz Turnau
  • Premiera na DVD: 27 marca 2008
  • Czas trwania: 44 minuty
  • Gatunek: poetycko-muzyczny obraz filmowy
  • Rok produkcji: 2007

Opublikowano 27.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

materiały
Mapy dobrych praktyk i debata „Jak żyć pod wspólnym dachem? Szanse i wyzwania integracji migrantów w Polsce” – zobacz materiały pokazujące dobre praktyki w integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym.
Trzy głośne filmy o dziecięcej perspektywie i prawach dziecka, spotkania z ekspertami oraz dyskusje o współczesnych wyzwaniach w ochronie najmłodszych – tak zapowiada się tegoroczna odsłona cyklu „Człowiek w Centrum” w Centrum Myśli Jana Pawła II.
W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.