Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Nowe Epifanie 2021 – sprzedaż biletów

Ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenia 12. edycji interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Bilety można kupować przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system e-wejściówki.pl. Tegoroczna edycja ma formułę online, Festiwal rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 28 marca. W programie: dziewięć premier teatralnych, cykl koncertów muzyki dawnej, warsztaty i wydarzenie kulinarne.

Tematem przewodnim 12. edycji Festiwalu będzie Apokalipsa rozumiana zarówno w sensie dosłownym jako objawienie, jak i w znaczeniu nadanym mu przez tradycję, jako katastrofa. Księga Apokalipsy (z gr. apokalipsis – objawienie, odsłanianie), to ostatnia z ksiąg Nowego Testamentu. Przypisywana jest św. Janowi – ostatniemu z dwunastu apostołów. Jan w swojej prorockiej wizji, którą otrzymał od Boga za pośrednictwem anioła, opisuje czasy ostateczne. Apokalipsa oddziaływała bardzo silnie na literaturę mistyczną i wszelkiego rodzaju proroctwa, a w XX w. na katastrofizm i wielu myślicieli takich jak: Carl Schmidt, Jakob Taubes, Walter Banjamin, Rene Girard czy Jacques Derrida.

W ramach Festiwalu chcemy przyjrzeć się nie tylko samej księdze Apokalipsy, ale również apokaliptycznym wersetom w Nowym Testamencie oraz współczesnym wyobrażeniom na temat katastrofy końca świata. Chcemy wczytać się w teksty dwudziestowiecznych filozofów, by za ich pomocą uchwycić teologiczną strukturę myślenia katastroficznego – mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy.

 

KALENDARZ FESTIWALOWY

TEATR

20 lutego, „Książe niezłomny”, reż. Michał Telega, spektakl online

21 lutego, „Kassandra„, reż. Zofia Gustowska, Fundacja Na Marginesie, Teatr Soho, spektakl online

25 lutego, „Jeszcze się nie stało„, reż. Monika Popiel, Paweł Świerczek, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, spektakl online

5 marca, „Ha(e)user„, reż. Ewa Mikuła, Helena Ganjalyan, Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, spektakl online

11 marca, „Powrót„, reż. Beniamin Bukowski, Michał Zdunik, Teatr Miejski w Gliwicach, spektakl online

12 marca, „Żegnamy świat„, reż. Marcin Zbyszyński, Piotr Sarmini, Teatr Potem-o-tem, spektakl online

13 marca, „Wyspa„, reż. Daria Kopiec, Zuzanna Bojda, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, spektakl online

19 marca, „Apokalipsa odwołana„, reż. Marek Idzikowski, Robert Jarosz, Fundacja Teatr Rzeczy, spektakl online

20 marca „Wobec apokalipsy. Pracownia Źródeł Nadziei 24h”, reż. Dorota Ogrodzka i Justyna Lipko-Konieczna z zespołem,  Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, spektakl online

27 marca, „Oddech„, reż. Franciszek Szumiński, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, spektakl online


MUZYKA

26 lutego, „Koniec świata klawikordu„, Justyna Młynarczyk, Karolina Zych, Maria Erdman, koncert online

27 lutego, „Śmierć violi da gamba. Muzyka wczesnego kapitalizmu„, Anna Firlus, Krzysztof Firlus, Tomasz Pokrzywiński, koncert online

28 lutego, „Pieśni czasów ostatecznych„, Adam Strug, Monodia Polska,  koncert online

6 marca, „Grywanie czerwonego skrzypka„, Jakub Korona, Marcin Żytomirski, Mateusz Kowalski, koncert online

7 marca,  „Kolumna morowa. Schmelzer i Bonporti„, Marek Toporowski, Robert Bachara, koncert online

 

WARSZTATY – TRANSGRESJE

23 lutego, „ Mityczny przybysz / Advena mythica”, Jerzy Kozak, Łukasz Łuczaj, wydarzenie online – webinar zoom

02 marca, „Fungi / Fungi”, Julia Bistuła, dstęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji

09 marca, „Lamenty chłopskie / Lamentationes rusticorum”, Grzegorz Kwiecień, Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji

16 marca, „Malowana śmierć / Mors picta”, Małgorzata Żerwe, Urszula Kluz-Konopek, Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji.

23.03, „Chleb zła / Panis mali”, Karolina Huzarska, dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji

 

KULINARIA

21 marca, „To tylko sen„, reż. Monika Kucia, Lena Piękniewska, wydarzenie kulinarne online

 

BILETY

Bilety i spektakle dostępne przez platformę eWejściówki w cenach do wyboru wg uznania od 5 do 15 zł.

Wszystkie wydarzenia – także te bezpłatne – są biletowane.

www.noweepifanie.pl  |  www.facebook.com/noweepifanie | www.instagram.com/noweepifanie

 

KONFERENCJA PRASOWA

***

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.Patroni medialni –Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Opublikowano 02.02.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.